Od maja do września br. w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie można oglądać wystawę poświęconą Stanleyowi Kubrickowi - wielkiemu artyście i geniuszowi kina. Nie tylko Iluzjon przygotował specjalne wydarzenie poświęcone reżyserowi: retrospektywę jego filmów, najnowszy numer „Ekranów” w całości poświęcony jest Kubrickowi.
Spośród blisko 10 artykułów na temat jego twórczości, polecamy szczególnie wywiad z Christiane Kubrick i Janem Harlanem, przeprowadzony specjalnie dla „EKRANów”, oraz tekst „Kubrick a sprawa polska”, opisujący szczegółowo kontakty między słynnym reżyserem a zespołem filmowym „TOR” w okresie przygotowań do niezrealizowanego przez Kubricka filmu „Aryjskie papiery”, o którym pisaliśmy już w jednym z poprzednich numerów.
Rekomendując najnowszy numer „EKRANów” nie sposób pominąć innych mistrzów światowego kina: Tengiza Abuładze i Carla Theodora Dreyera. O pierwszym z nich, autorze słynnej „Pokuty”, okrutnej i przejmującej wiwisekcji stalinizmu, pisze znawczyni kina sowieckiego, Joanna Wojnicka. O Dreyerze, perfekcjoniście i estetycznym rygoryście cyzelującym w swoich filmach każdy detal, przypominamy przy okazji artykułu Tadeusza Szczepańskiego o niezrealizowanym przez duńskiego reżysera dziele o życiu Jezusa Chrystusa.
Czytelnikom zainteresowanym przede wszystkim bieżącymi wydarzeniami filmowymi polecamy recenzję filmu – „Camille Claudel, 1915”, artykuł o serialu „Detektyw”, sylwetkę Juno Temple, zaś wielbicielom kina eksperymentalnego tekst o Takahiko iimurze - wybitnym japońskim artyście mediów, pionierze artystycznego wideo i instalacji medialnej.
Ponadto w numerze: artykuł Chrisa Petita o kinie utraconym i postkinie; tekst przybliżający podstawowe koncepcje teoretycznofilmowe Gilles’a Deleuze’a; współczesne kino arabskie; oraz relacja z Transmediale.
W sprzedaży jest również dostępna wersja elektroniczna „EKRANów”. Pismo w formatach ePUB i mobi można kupić na stronie www.sklep.ekrany.org.pl
W e-sklepie oraz za pośrednictwem Allegro można również kupić archiwalne numery „EKRANów” w promocyjnych cenach (między innymi ostatnie egzemplarze numerów z 2011 i 2012 roku).