Z związku z tym, że w czerwcu przypada 25-lecie transformacji ustrojowej w Polsce, w Iluzjonie zagoszczą… TRANSFORMERSI. Przypomnimy kultowe filmy tamtego okresu, wybrane przez publiczność iluzjonową w internetowym głosowaniu - te z własnego podwórka: „Psy” Pasikowskiego (1992) czy „Dług” Krauzego (1999) oraz te zza granicy: „Pulp fiction” (Quentin Tarantino, USA 1994), „Jurassic Park” (Steven Spielberg, USA 1993) czy niezapomniane: „Bodyguard” (Mick Jackson, USA 1992) i „Król Lew” (Roger Allers, Rob Minkoff, USA 1994).
Pod hasłem GENERACJA WSZYSTKO I NIC razem z: PAULINĄ WILK - autorką książki „Znaki szczególne”, BODO KOXEM - „objawieniem” polskiego offu oraz z KUBĄ WANDACHOWICZEM – ikoną niezależnego rocka, który tekstem „Generacja Nic” swego czasu zatrząsł opinią publiczną - przywołamy wspomnienia o dorastaniu i życiu w czasach transformacji. Tytuły, które staną się pretekstami do spotkań z naszymi gośćmi wybrali oni sami. Paulina Wilk - „Dekalog X”, Kuba Wandachowicz – „Psy”, Bodo Kox – „Pulp fiction”. Dlaczego? Przekonajcie się sami. 21 czerwca (sobota) w Iluzjonie. Rozmowy z gośćmi będzie moderował JAN NIEBUDEK, który w radiowej Trójce prowadzi audycję „Słucham: Wolność”, w której przypomina ważne wydarzenia z historii Polski począwszy od 1989 roku…
Dodatkowo w rotundzie kina Iluzjon zaprezentujemy wirtualną wystawę PLAKAT-TRANSFORMACJA: Film polski 1989-2014 na plakacie. Na sześciu monitorach pokażemy wybór zdigitalizowanych plakatów do polskich filmów ze zbiorów Filmoteki Narodowej www.gapla.fn.org.pl.
W 1989 roku rola polskiego plakatu filmowego zaczęła się zmieniać. Wcześniej bywał graficzną metaforą, która poprzez różnego rodzaju symbole dopowiadała coś istotnego do treści samego filmu. Teraz miał się stać przede wszystkim reklamą bazującą na kolażu zdjęć z filmu, pokazujących popularnego aktora, który gra główną rolę czy najatrakcyjniejsze sceny. Plakat graficzny stał się rzadkością i do dziś nią pozostaje. Plakaty zdjęciowe, szczególnie te z drugiej połowy lat 90., pozostają znakiem ówczesnych, "nowych" czasów i mody. Przyjmujemy ją chyba coraz bardziej krytycznie, skoro potrafimy się uśmiechnąć widząc, jakimi plakatami starano się nas przed kilku i kilkunastoma laty zachęcić do pójścia do kina. Ta wystawa to nieco sentymentalna i ironiczna podróż w niedaleką przeszłość.
Cyklowi TRANSFORMERSI towarzyszą wybrane elementy wystawy społecznej POLSKA OD NOWA.
Pierwsze półrocze 1989 r. - Polska się zmienia. Pękają granice, rusza Okrągły Stół i wolna prasa. Co myślą, czują i mówią ludzie, gdy zaczyna się wolność? Opowieść o triumfie, zmęczeniu i nadziei zapisana w gazetach, zdjęciach, ulotkach i wypowiedziach. Wystawa została przygotowana przez organizatorów Big Book Festival we współpracy z Fundacją Ośrodka KARTA i zaprezentowana podczas Big Book Festiwalu 14-15 czerwca 2014. Kuratorem wystawy jest Łukasz Bertram.
Wystawa została udostępniona dzięki uprzejmości Big Book Festiwal.
TRANSFORMERSI w Iluzjonie: 21-28 czerwca 2014.
Szczegółowy program: http://www.iluzjon.fn.org.pl/cykle/info/244/transformersi.html