Już 27 czerwca o 19.00 w stołecznym Iluzjonie wszystkich miłośników przedwojennego kina zapraszamy na bezpłatny pokaz filmu „U kresu drogi”. Projekcja odnowionego cyfrowo filmu w ramach projektu Nitrofilm połączona będzie z premierą publikacji „Cyfra a oryginał”.
Monografia „Cyfra a oryginał. Nowe źródło historii” jest efektem międzynarodowej konferencji pod tym samym tytułem, która odbyła się w dniach 28-29 listopada 2013 roku w kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej w Warszawie. Konferencja była okazją podsumowania Nitrofilmu, projektu poświęconego „Konserwacji i digitalizacji przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”. Podczas dwudniowego wydarzenia zorganizowanego przez Filmotekę Narodową, zaprosiliśmy do udziału w dyskusji nad różnego rodzaju zależnościami między źródłami audiowizualnymi, a ich cyfrowymi reprodukcjami. Była to również okazja do zaprezentowania najnowszych odkryć archiwalnych. Poruszyliśmy także problemy badawcze dotyczące dzieł utraconych, których wyobrażenie kształtują jedynie materiały okołofilmowe, takie jak plakaty, fotosy, programy kinowe i inne.
O wszystkich tematach będzie można dowiedzieć się szerzej właśnie z naszej monografii. Wśród wszystkich interesujących zagadnień zebranych w wydawnictwie znalazły się m.in. te dotyczące roli oryginału w badaniach filmograficznych, wizualnych archiwów cyfrowych, refleksji dydaktycznych o wybranych filmach czy digitalizacji jako re-kreacji. Książkę będzie można otrzymać bezpłatnie po seansie.
Prezentację monografii uzupełni pokaz przedwojennego filmu „U kresu drogi” w reżyserii Michała Waszyńskiego. Film, odnowiony cyfrowo w ramach projektu Nitrofilm, wyróżnia doskonale prowadzona przez reżysera melodramatyczna fabuła i znakomita gra odtwórcy głównej roli, Kazimierza Junoszy-Stępowskiego. U jego boku zagrały piękne i utalentowane aktorki - Irena Malkiewicz-Domańska, dla której była to przedostatnia rola filmowa w krótkiej karierze, oraz Tamara Wiszniewska. W pozostałych rolach wystąpili znakomici polscy aktorzy. Projektantem wspaniałych kobiecych kreacji, które wykorzystano w filmie był Jerzy Kersen, znany bywalec sławnej warszawskiej cukierni Lourse`a. Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie kina Iluzjon.
27 czerwca
Kino Iluzjon – ul. Narbutta 50a
godz. 19.00
WSTĘP WOLNY