W niedzielę, 8 lutego, zakończyliśmy przegląd filmów Karela Zemana - obok Jiříego Menzla i Miloša Formana – jednego z najsłynniejszych czeskich reżyserów na świecie. Jego dzieła szturmem zdobywały nagrody na zagranicznych festiwalach, dystrybuowane były nie tylko w całej Europie, ale także m.in. w Stanach Zjednoczonych. Przegląd twórczości Zemana w Iluzjonie, organizowany przez Filmotekę Narodową oraz Czeskie Centrum, rozpoczął specjalny pokaz filmu „Diabelski wynalazek”, który do dziś stanowi największy sukces w historii czeskiej kinematografii. Gość wieczoru - Jakub Matějka, Dyrektor Muzeum Karla Zemana w Pradze, wprowadził widzów w magiczny świat wyobraźni reżysera i opowiedział o kulisach jego pracy.
otwarcie przeglądu
W programie przeglądu znalazło się także pięć innych dzieł z filmografii Zemana, takich jak: „Skradziony balon”, „Dwaj muszkieterowie”, „Janek i Marzenka”, „Wyprawa w przeszłość” oraz „Przygody Münchhausena”. Bohaterowie ostatniego z filmów stali się inspiracją do przeprowadzenia w Iluzjonie warsztatów z teatru cieni. W ubiegłą niedzielę, w naszej kameralnej sali Mała Czarna, uczestnicy stworzyli figury cieniowe oraz elementy scenografii, które następnie posłużyły im do stworzenia własnego teatrzyku. Wśród bohaterów etiud cieniowych pojawili się m.in. zmutowana (lub jak woleli niektórzy zbuntowana) Godzilla, bohater zbiorowy - detergenty oraz oczywiście latający na kuli armatniej Baron Münchhausen. Warsztaty poprowadziła Veronika Svobodová, czeska artystka i scenografka, którą dzielnie wspierali: Hana Svobodová, Pavla Kramolišová oraz Michal Rigel.
warsztaty z teatru cieni
Zdjęcia z warsztatów można znaleźć TUTAJ.
Przegląd twórczości Karela Zemana dobiegł końca, ale wszystkich zainteresowanych jego pracą zapraszamy do oglądania multimedialnej wystawy w rotundzie kina, prezentującej życie i twórczość wielkiego czeskiego reżysera od początków jego działalności – pierwszych animacji i filmów kukiełkowych z lat czterdziestych, po jego ostatnie dzieła z lat osiemdziesiątych. Goście odwiedzający Iluzjon będą mieli także niepowtarzalną okazję zobaczenia, w jaki sposób genialny Czech stosował w swoich filmach tricki i efekty specjalne dzięki, którym zyskał miano spadkobiercy George'a Mélièsa.
Wystawę prezentowaną w rotundzie kina oglądać można bezpłatnie do 4 marca. Więcej informacji o wystawie można znaleźć TUTAJ.
Organizatorzy:
Partner: