28 kwietnia o godzinie 18.00 zapraszamy do naszej klimatycznej sali Mała Czarna na kolejną odsłonę cyklu Młodzi gniewni – młodzieżowy klub filmowy. Tym razem obejrzymy i porozmawiamy o filmie „Miasto zaginionych dzieci” w reżyserii Jean-Pierre Jeuneta i Marca Caro.
Jeden z najpiękniejszych wizualnie filmów w historii kina po raz pierwszy od wielu lat wraca na duży ekran!
„Miasto zaginionych dzieci” to bodaj najsłynniejsze dzieło francuskiego duetu Jean-Pierre Jeunet - Marc Caro, do którego niezwykle klimatyczną ścieżkę dźwiękową stworzył autor muzyki do „Miasteczka Twin Peaks”, Angelo Badalamenti. Do tego gwiazdozbioru dodajmy jeszcze wybitnego autora zdjęć Dariusa Khondji („Siedem”) oraz jednego z najbardziej cenionych francuskich aktorów starszego pokolenia Jeana-Louisa Trintignanta („Trzy kolory: Czerwony”, „Miłość”) i człowieka o niemożliwej do zapomnienia twarzy, Rona Perlmana, którego pamiętacie z roli „Hellboya”. Takie nagromadzenie znakomitości X Muzy na planie musiało przynieść doskonały efekt. I tak się faktycznie stało - „Miasto zaginionych dzieci” jest filmem, który ciężko zapomnieć jeszcze przez lata po seansie. Nieskrępowana wyobraźnia plastyczna reżyserów po prostu powala na kolana!
Miasto zaginionych dzieci (La cité des enfants perdus) reż. Jean-Pierre Jeunet, Marc Caro, Francja/Niemcy/Hiszpania 1995, 112 min.
Głównym bohaterem "Miasta…", położonego na platformie pośrodku wielkiego morza jest naukowiec, który cierpi z powodu samotności. Aby temu zaradzić, stworzył dla siebie rodzinę, niestety eksperyment się nie powiódł: żona okazała się karlicą, młodsi synowie bez przerwy zasypiają bez powodu, a najstarsze dziecko, niejaki Krank, nie potrafi śnić, przez co bardzo szybko się starzeje. Próbując zniwelować skutki choroby Krank porywa dzieci z okolicznego portu, podłącza je do maszyny i kradnie ich marzenia senne.
Ta mroczna, śmieszno - straszna baśń (są w "Mieście zaginionych dzieci" sceny, które naprawdę budzą grozę!) skrzy się absurdem, jednak nietrudno zauważyć, że problematyka dziecięca (samotność, brak akceptacji, lęk przed światem dorosłych) zostały tu podkreślone w niezwykle umiejętny sposób, tematy te stały się naturalnym komponentem całej historii. Być może to dlatego młodzi widzowie tak bardzo polubili ten, było nie było, szalenie ekstrawagancki obraz. Kunszt Jeuneta i Caro docenili także starsi; "Miasto zaginionych dzieci" zostało uhonorowane Cezarem, najważniejszym francuskim wyróżnieniem filmowym. Film pełen jest nawiązań do klasyki tekstów kulturowych, ekran zaludniają postacie rodem z "Frankensteina", "Olivera Twista" czy fantastyki filmowej lat 50. Opiera się na "klasycznej" opozycji: z jednej strony brutalna rzeczywistość dorosłych, z drugiej - niewinny, tętniący życiem świat dzieci. Pomiędzy nimi w rozkroku staje One - ułomny siłacz, który chce pomóc prześladowanym najmłodszym, czuje się bowiem tak samo częścią świata ich i dorosłych. Czy ostatniemu sprawiedliwemu uda się powstrzymać działalność Kranka, a dzieci będą mogły znów śnić spokojnie?
Po filmie odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi filmoznawca i dziennikarz filmowy Jacek Sobczyński.
Bilety w cenie: 12 zł
Rezerwacje:
Kino Iluzjon; ul. Narbutta 50a; 02-536 Warszawa
Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl
Organizator:
Partner: