Już w najbliższą niedzielę zapraszamy na kolejny odrestaurowany cyfrowo film, który zaprezentujemy w ramach cyklu Z miłości do kina. Tym razem, w zupełnie nowej odsłonie, przedwojenny film „Ludzie Wisły” – ekranizacja powieści Heleny Boguszewskiej i Jerzego Kornackiego „Wisła”.
Produkcja tego filmu była dużym przedsięwzięciem. W tamtych czasach zdjęcia plenerowe były bardzo drogie i filmowcy starali się ich unikać, jednak w „Ludziach Wisły” jest ich naprawdę spora liczba. Jego bez wątpienia ogromną wartością są unikatowe widoki przedwojennego Torunia. Niektóre sceny były kręcone także w Sandomierzu, Kazimierzu nad Wisłą czy w Płocku. Autorem słów piosenek, które znalazły się w filmie był lewicowy poeta Władysław Broniewski. W jednej z głównych ról wystąpiła jedna z najwybitniejszych polskich aktorek i reżyserek teatralnych pierwszej połowy XX wieku - Stanisława Wysocka. W obsadzie znaleźli się także Jerzy Pichelski, prezentujący nowy typ szorstkiego amanta i piękna Ina Benita.
fot. Fototeka
„Ludzie Wisły” w reżyserii Aleksandra Forda i Jerzego Zarzyckiego, niedługo po swojej premierze zostali wysłani do Stanów Zjednoczonych i byli wyświetlani w tamtejszych kinach. Do naszych czasów dotrwały dwie różne kopie tego filmu. Ich zestawienie ze sobą pozwoliło uzupełnić braki w fabule: prezentowana dziś wersja jest o ponad pięć minut dłuższa od tej dotychczas znanej, a dzięki cyfrowej rekonstrukcji film jest w nieporównanie lepszej niż dotąd jakości.
fot. Fototeka
Seans już w najbliższą niedzielę o 18:00 w stołecznym kinie Iluzjon.
A miłośnikom polskiego przedwojennego kina serdecznie polecamy program „100 lat miłości”. To okazja do poznania tajników procesu digitalizacji, który przybliżą widzom pracownicy Filmoteki Narodowej, Paulina Świątek i Michał Pieńkowski: https://www.youtube.com/watch?v=PS0akBedWUs
Projekcje w ramach cyklu:
Ceny biletów na seanse repertuarowe: 10 - 17 zł
Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl
Przy okazji cyklu pragniemy podkreślić, że Filmoteka Narodowa jest partnerem projektu FORWARD, którego celem jest stworzenie zautomatyzowanego systemu określania statusu praw różnych typów dzieł audiowizualnych, w tym dzieł osieroconych. Celem wprowadzenia systemu jest wyszukiwanie i opracowywanie informacji niezbędnych do zdefiniowania statusu praw dzieł audiowizualnych. Dzięki temu instytucje kultury, jednostki komercyjne i wszyscy inni potencjalni użytkownicy dzieł audiowizualnych otrzymają jasne wskazówki czy dane dzieło jest w domenie publicznej, czy jest objęte prawami autorskimi, czy też jest dziełem osieroconym i na jakich warunkach może być rozpowszechniane w Europie.
Więcej o projekcie: TUTAJ
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków programu ICT-PSP.