Nasłuchiwanie: warsztaty z field recordingu

14.09.2015

Zapraszamy na drugą odsłonę warsztatów z field recordingu, czyli nagrania terenowe pod czujnym okiem i uchem Marcina Dymitera - muzyka, improwizatora, popularyzatora idei field recordingu w Polsce. W ich ramach przewidziane są miejskie spacery po różnych dzielnicach Warszawy. 11-13 września odbyły się one w okolicach Dworca Centralnego i Pałacu Kultury oraz w Łazienkach Królewskich. W najbliższy weekend - 19-20 września zapraszamy na Stare Miasto i na drugi brzeg Wisły - plażę przy Moście Poniatowskiego i na Saską Kępę. Te właśnie okolice będziemy przemierzać z mikrofonem, który pozwoli nam zarejestrować ich „pejzaż dźwiękowy”.
Podczas warsztatów z „nasłuchiwania” dźwięk jest traktowany jako współczesny język sztuki, medium, które informuje, integruje, poszerza horyzonty. Obecny w różnych sytuacjach - codziennych i tych zupełnie wyjątkowych. Był naszym bohaterem podczas warsztatów na Islandii, teraz przyszła pora na Warszawę.

warsztaty na Islandii, fot. Katarzyna Waletko
 

Nagrania terenowe (ang. field recording) to ciekawy przypadek sztuki, skoncentrowany na dźwiękach badanej przestrzeni, to eksploracja tego co świszcze, bulgocze, szumi. Tematem naszego projektu są pejzaże dźwiękowe dwóch miast: Rejkjawiku (Islandia) i Warszawy. Obie stolice są tematem studium nasłuchiwania. Z grupą uczestników warsztatów przemierzamy miasto, badamy aspekt akustyczny oraz wpływ przyrody, położenia, rytmu przestrzeni na jego dźwiękowy charakter. Efektem pracy i warsztatów będzie płyta, ukazująca dźwiękowe oblicza Rejkjawiku i Warszawy.

Nagrania w Reykjaviku już powstały. Teraz czas na Warszawę! Zapraszamy na drugą odsłonę warszawskich warsztatów.

Zapraszamy zwłaszcza młodzież w wieku 13-18 lat, ale osoby starsze/ młodsze również mile widziane.
 

warsztaty na Islandii, fot. Katarzyna Waletko
 

Wiek uczestników: 13-18 lat

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY, LICZBA MIEJSC JEST OGRANICZONA.

Informacje i zapisy: Katarzyna Waletko | kwaletko@fn.org.pl | tel. 22 542 10 88

Udział w warsztatach jest bezpłatny.


Daty: 19-20 września

19.09 | godz. 11:00-14:00 | zbiórka o godz. 11:00 - pomnik Mikołaja Kopernika na Nowym Świecie
20.09 | godz. 11:00-14:00 | zbiórka o godz. 11:00 - Stadion Narodowy (Brama 2 - pod pomnikiem Kazimierza Górskiego)

Prowadzenie warsztatów: Marcin Dymiter aka emiter
Muzyk, improwizator. Emiter porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. Eksperymentuje z brzmieniem, przetwarzaniem dźwięków towarzyszących naszemu życiu, używa i łączy różne jakości – lo-fi/ hi-fi, dźwięki powszechnie uznawane za zakłócenia. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu.
www.emiter.org 

 

Finansowane z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych | Supported by a grant from Iceland, Liechtenstein and Norway through the EEA Grants and co-financed by the Polish funds

 

Galeria