W piątek 19.02 w kinie Iluzjon odbyła się uroczysta inauguracja Festiwalu BUNTOWNICY KAMERY. Galę poprowadził Michał Chaciński, a głos zabrali przedstawiciele instytucji organizujących przegląd: dyrektor Filmoteki Narodowej - Anna Sienkiewicz-Rogowska, dyrektor Czeskiego Centrum - Petr Janyška, Milan Novotný - dyrektor Instytutu Słowackiego oraz Adam Porębowicz z Fundacji RAW.
Uroczystość otwarcia przeglądu, od lewej: Andrzej Wajda, Marek Piwowski, Jiří Menzel,
Dyrektor FN Anna Sienkiewicz-Rogowska, fot. Greg Pawinski
Najgorętszym, i najbardziej oczekiwanym, punktem wieczoru była rozmowa na temat nurtu między trzema mistrzami kina - Jiřím Menzlem, Andrzejem Wajdą i Markiem Piwowskim, której przysłuchiwali się tłumnie zgromadzeni fani czechosłowackiego kina, ale i znani twórcy m.in. Paweł Łoziński, Dorota Kędzierzawska i Artur Reinhart. Wśród gości nie zabrakło także zacnych przedstawicieli krajów partnerskich. Tego wieczoru Iluzjon odwiedzili Ambasador Republiki Czeskiej Jakub Karlik, zastępca Ambasadora Michal Ryšavy i Vladislav Chlipala - radca Ambasady Republiki Słowackiej.
Andrzej Wajda, Marek Piwowski, Jiří Menzel, fot. Greg Pawinski
Jiří Menzel zapytany podczas rozmowy o genezę ruchu jakim była Nowa Fala, odpowiedział żartem że... jej nie zna. Reżyser opowiedział o początkach swej kariery w latach 60. XX w oraz o okresie studiów na FAMU. Natomiast Andrzej Wajda zdiagnozował różnicę między Polską a Czechosłowacją: „Powiem to, niech stracę, Czechy są krajem cywilizowanym, a Polska krajem kulturalnym”, co Jiří Menzel zripostował słowami: „My byliśmy całe życie pod czyimś butem, dlatego nie pozostało nam nic innego, jak się z tego śmiać. Wy byliście na to zbyt dumni.” Głos zabrał także Marek Piwowski – przedstawiciel nieco młodszego pokolenia filmowców - opowiedział o podziale łódzkiej „Filmówki” w latach 60. ubiegłego wieku na zwolenników kina czechosłowackiego i zwolenników filmów amerykańskich oraz o technikach reżyserskich jakie podpatrzył u twórców znad Wełtawy. Jak się okazało w czasie rozmowy, nie tylko Polscy twórcy inspirowali się kinem czechosłowackim, ale i nasi sąsiedzi nie stronili od zapożyczeń z Polski. Głos w dyskusji zabrał także obecny na widowni Dušan Hanak, który opowiedział o swej bliskiej kooperacji z Polskimi twórcami m.in. Lucyną Winnicką, która zagrała jedną z głównych ról w obrazie „322” oraz operatorem Stanisławem Niedbalskim.
Największą niespodzianką debaty była propozycja z sali, jak się okazało przywołana przez Józefa Piekarskiego - epizodystę z filmu „Rejs” - dotycząca koprodukcji czesko – polskiej, mającej w poetyce „Rejsu” rozgrywać się zarówno na Wiśle i Wełtawie.
Wieczór zakończyła projekcja zrekonstruowanego cyfrowo filmu "Pociągi pod specjalnym nadzorem".
Andrzej Wajda, Marek Piwowski, fot. Greg Pawinski
Sobota 20.02 rozpoczęła się wykładem Macieja Gila, który w pasjonujący sposób opowiedział o kontekście w jakim powstawało zjawisko Nowej Fali w Czechosłowacji. Nie zabrakło anegdotek na temat poszukiwania nazwy nurtu czy niezwykle ciekawych głosów prasy.
Gwiazdą sobotniego wieczoru był reżyser Dušan Hanák, który po projekcji swego debiutanckiego dzieła "322" opowiedział widzom o swym burzliwym udziale w Czechosłowackiej Nowej Fali, potyczkach z cenzurą i planach na przyszłość. Twórca, z właściwych sobie głębokim humanizmem, podzielił się ze słuchaczami zarówno swymi pasjami jak i obawami które dostrzega we współczesnym świecie.
Sobotni wieczór zakończył się kultowym dziełem Miloša Formana "Miłość Blondynki".
fot. Greg Pawinski
W niedzielę (21.02) widzowie mieli okazje zobaczyć trzy całkiem różne gatunkowo i stylistycznie filmy: nagrodzony Oscarem klasyczny, moralnie angażujący dramat podejmujący temat holokaustu "Sklep przy głównej ulicy", w którym w jednej z głównych ról wystąpiła Ida Kamińska, przepiękną, filozoficzną baśń dla dorosłych "Gdy przychodzi kot" oraz ekscentryczny, eksperymentalny obraz o kobiecości "Stokrotki". Filmy poprzedzone były prelekcjami, przybliżającymi kontekst społeczno-kulturowy powstawania filmów, które wygłosili Patrycjusz Pająk, Jacek Dziduszko oraz Joanna Ostrowska.
Ale to nie koniec atrakcji jakie przygotowaliśmy dla widzów! Przez najbliższe 14 tygodni zapraszamy do kina Muranów (w każdy wtorek o godz. 20.30) oraz do kina Iluzjon (każdy czwartek o godz. 20.30) na kolejne spotkania z fascynującymi filmami oraz interesującymi gośćmi!
Szczegóły na stronach kin oraz www.buntownicykamery.pl
Dołącz do nas na facebooku: https://www.facebook.com/events/494435317402064/