Jedna scena w Iluzjonie. Lekcje kina z Telewizją KINO POLSKA

25.04.2013

Co pali się w kieliszkach w kultowej scenie z „Popiołu i diamentu”? Jak w „Nikt nie woła” łączą się erotyka i patriotyzm? Jakie tortury w „Trzeciej części nocy” musiał znieść Leszek Teleszyński? Te i inne tajemnice będziemy odkrywać już od maja w cyklu „Jedna scena w Iluzjonie”. 

7 maja (wtorek) Filmoteka Narodowa oraz Telewizja Kino Polska zapraszają do Iluzjonu na wyjątkową lekcję kina. W roli profesora wystąpi Kazimierz Kutz, a tematem wykładu będzie wyreżyserowany przez niego film „Perła w koronie” (1971).

 

 

 

Spotkanie otwiera cykl edukacyjnych pokazów poświęconych kultowym scenom z polskiego kina, które od maja, raz w miesiącu, pod hasłem Jedna scena będą się odbywały w kinie Iluzjon.

Bohaterką każdego odcinka jest wybrana scena z polskiego filmu, o której przed kamerą Telewizji Kino Polska opowida reżyser. Półgodzinne wywiady z twórcami przeprowadził Michał Chaciński – dziennikarz, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. On też będzie gospodarzem spotkania otwierającego cykl. Rozmowa o jednej scenie z „Perły w koronie” odbędzie się na żywo, z udziałem Kazimierza Kutza. Pierwsze spotkanie odbędzie się 7 maja o 10:30. Po nim widzowie będą mogli obejrzeć cały film i skosztować śląskich przysmaków. Obszerną galerię zdjęć do filmu można obejrzeć na Fototece

W kolejnych miesiącach w Iluzjonie pod lupę weźmiemy sceny z filmów „Popiół i diament” oraz „Kanał” Andrzeja Wajdy, „Trzecia część nocy” Andrzeja Żuławskiego, „Barwy ochronne” Krzysztofa Zanussiego, „Gorączka” Agnieszki Holland, „Prawo i pięść” Jerzego Hoffmana, „Matka królów” Janusza Zaorskiego, „Ręce do góry” Jerzego Skolimowskiego, „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza, „Ga, Ga. Chwała bohaterom” Piotra Szulkina i „Eroica” Andrzeja Munka. Za każdym razem widzowie poznają najpierw reżyserską analizę wybranej sceny, a potem – bogatsi o zdobytą wiedzę – obejrzą cały film.

Projekt nawiązuje do 12-odcinkowego programu Telewizji Kino Polska z 2011 r., nominowanego do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

 

JEDNA SCENA Z „PERŁY W KORONIE”

wtorek 7 maja, godz. 10:30

Iluzjon Filmoteki Narodowej, ul. Narbutta 50a

bilety 8 zł

Galeria