„Księżna Łowicka” w cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie”

30.05.2017

W ramach cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” zapraszamy na pokazy kontrowersyjnej ekranizacji powieści Wacława Gąsiorowskiego – „Księżna Łowicka” (1932) w reżyserii Janusza Warneckiego i Mieczysława Krawicza w każdą niedzielę czerwca.

 


O filmie

„Księżna Łowicka” 96 min, Polska 1932
reż. Janusz Warnecki, Mieczysław Krawicz; scen. Wiktor Brumer

Kontrowersyjna ekranizacja powieści Wacława Gąsiorowskiego, niezwykle popularnego przed wojną pisarza historycznego. Film powstał w związku z 100. rocznicą wybuchu Powstania Listopadowego. Dość swobodne podejście do faktów historycznych przez autora scenariusza sprawiło, że film wzbudził protesty wielu historyków i krytyków filmowych. Pomimo tego cieszył się w latach 30. wielką popularnością, nie tylko w kraju, lecz także za granicą.

Wielki Książę Konstanty postanawia poślubić polską hrabiankę – Joannę Grudzińską. Joanna kocha jednak majora Waleriana Łukasińskiego, konspiratora, mistrza loży wolnomularskiej i bojownika o wolność Polski. Gdy Wielki Książę stara się o rękę Joanny, dziewczyna przyjmuje oświadczyny - mogłaby mieć wpływ na przyszłość ojczyzny i losy Polaków. W tym czasie Łukasiński zostaje zdemaskowany i uwięziony. Jest torturowany, lecz nie wydaje żadnego z towarzyszy. Joanna tymczasem zostaje małżonką Konstantego i zyskuje tytuł Księżnej Łowickiej. Kiedy wybucha powstanie listopadowe, Joanna ukrywa Konstantego przed spiskowcami i umożliwia mu opuszczenie Belwederu. Major Łukasiński zostaje uwolniony przez powstańców. Dramat historyczny osnuty na kanwie powieści Wacława Gąsiorowskiego pod tym samym tytułem, opowiadającej o powstaniu litopadowym. Ciekawy przykład jednego z pierwszych polskich filmów dźwiękowych, ilustrujący pewien etap przechodzenia z kinematografii niemej do dźwiękowej. W rolach głównych królowa srebrnego ekranu Jadwiga Smosarska, jeden z najwybitniejszych aktorów i reformatorów teatru Stefan Jaracz oraz Józef Węgrzyn.

WIĘCEJ O FILMIE NA STRONIE PROJEKTU NITROFILM

Fragment filmu „Księżna Łowicka” (1932), reż. Janusz Warnecki i Mieczysław Krawicz, źródło: Repozytorium Cyfrowe FN

O cyklu

Wszystkie filmy z cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” przeszły gruntowną renowację w ramach realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu „Nitrofilm”, którego celem była konserwacja i cyfryzacja materiałów archiwalnych stanowiących dziedzictwo kultury filmowej. W każdą niedzielę miesiąca zapraszamy na projekcję jednego z czternastu tytułów w nowej jakości obrazu i dźwięku. Cykl zakończy się w listopadzie 2017 roku. Przed każdym seansem prezentujemy jeden z odcinków programu „Z miłości do kina”, w którym zdradzamy tajniki digitalizacji oraz ciekawostki dotyczące produkcji.


„Z miłości do kina”, źródło: Filmoteka Narodowa (YouTube)  

Bilety i rezerwacje

W dniach 1 – 9 czerwca wstęp na seanse wolny. Bilety do odbioru w kasie kina Iluzjon bez możliwości rezerwacji.

Cena biletów: 12 zł (ulgowe); 14 zł (normalne)

Kup bilet online

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Galeria