Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe: „Kornblumenblau”

24.11.2017

Na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Ukryte…” zapraszamy 26 listopada o godzinie 18.00. Zaprezentujemy Kornblumenblau” (1988) Leszka WosiewiczaPo raz pierwszy w dziejach polskiej kinematografii temat obozu koncentracyjnego został potraktowany parabolicznie, pozbawiony wymiaru społeczno-politycznego bądź psychologicznego ludzkiego cierpienia. Obóz jest dla reżysera doskonałym miejscem do obserwacji ludzkich postaw i zachowań, a głównie bezwzględnego biologizmu.

Co wiemy o reakcjach umysłu na apokaliptyczne zdarzenia zewnętrzne? Jakie pojęcia i kategorie mogą być pomocne w zrozumieniu świadka terroru? To tematy, które poruszymy podczas dyskusji po filmie.

O filmie

Tytuł filmu jest zarazem tytułem piosenki – ulubionej piosenki blokowego w obozowym baraku. Piosenki, którą na swoje szczęście grał mu Tadzik, więzień nr 25340. Ukazana w dziele Leszka Wosiewicza historia obozowego życia to nie tylko wielopoziomowa rejestracja różnych tożsamości, skonstruowana na podstawie książki Kazimierza Tymińskiego „Uspokoić sen”. To również trafna metafora nieustannie nam grożącego stanu umysłu.

Spotkanie

Gościem spotkania, które odbędzie się po filmie, będzie terapeuta psychoanalityczny Jan Borowicz, a dyskusję poprowadzi filmoznawca i filozof Kuba Mikurda.

O cyklu

Cykl jest organizowany we współpracy z Polskim Towarzystwem Psychoterapii Psychoanalitycznej. Już od 2012 zaprasza na spotkania z filmem i z myśleniem psychoanalitycznym, czyli na projekcje, połączone z dyskusją, której celem jest stworzenie przestrzeni do wymiany myśli na temat twórczości, kultury i rzeczywistości. Pokazujemy różnorodne filmy i rozmawiamy z widzami o relacjach między bohaterami, niejednoznacznych sytuacjach, z którymi mierzy się człowiek oraz o nieoczywistych znaczeniach jego postępowania.
 
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych psychoanalitycznym punktem widzenia.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 10 grudnia 2017 roku o godzinie 18.00. Zaprezentujemy najnowszy film Asghara Farhadiego – „Klient” (2016), za który irański reżyser otrzymał Oscara w kategorii dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Gościem dyskusji po filmie będzie Agnieszka Myśliwiec Ferduła.

Bilety

Ceny biletów na seanse: 15 zł (ulgowe) i 17 zł (normalne)
Kup bilet online 

Rezerwacje

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Kup bilet online

Galeria