Stara miłość nie rdzewieje | Przedwojenne filmy o miłości

10.09.2018

Melodramat obok komedii muzycznej był najpopularniejszym w latach międzywojennych gatunkiem filmowym. We wrześniu w cyklu „Stara miłość nie rdzewieje” zaprezentujemy dwa filmy, w których znakomite aktorki melodramatyczne – Stanisława Angel-Engelówna i Elżbieta Barszczewska – zagrały role wzorowane na znanych pierwowzorach literackich. Oba są dziełem najbardziej wziętego przedwojennego reżysera, Michała Waszyńskiego, którego postać została ostatnio przypomniana w filmie dokumentalnym Książę i dybuk.

 

Rena, reż. Michał Waszyński, Polska 1938

Akcja filmu oparta jest na głośnej powieści Marka Romańskiego Sprawa 777. Tytułową rolę gra Stanisława Angel-Engelówna, aktorka, która pod koniec lat 30. specjalizowała się w rolach melodramatycznych amantek. Tytułowa bohaterka jest skromną pracownicą domu towarowego. Już dawno wpadła w oko swojemu szefowi, który wciąż składa jej różne propozycje. Kiedy Rena postanawia odtrącić jego zaloty i powiedzieć, że kocha innego, znajduje szefa martwego. Obawia się, że zabójstwa dokonał jej ukochany, Janusz, a chcąc go chronić, bierze całą winę na siebie. Tymczasem Janusz również przyznaje się do winy. Jaki będzie finał tej sprawy?

15.09.2018, godz 18:00
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu

 

Trzy serca, reż. Michał Waszyński, Polska 1939

Film jest ekranizacją powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, jednego z najpoczytniejszych pisarzy lat 30. W głównych rolach występują ulubieńcy publiczności: Elżbieta Barszczewska, Jerzy Pichelski i Aleksander Żabczyński. W majątku hrabiego Tynieckiego przychodzi na świat dwóch chłopców: jego syn Gogo, oraz syn lokaja, Maciek. Dorastają razem z Kasią, wychowanicą hrabiostwa. Jako dzieci przysięgli sobie wieczną przyjaźń, jednak kiedy wchodzą w dorosłość, zaczynają coraz silniej rywalizować o względy Kasi. Na łożu śmierci żona lokaja wyjawia straszną tajemnicę: zaraz po narodzinach obu chłopców, chcąc zapewnić lepsze życie swemu synkowi, podmieniła noworodki. Jak teraz potoczą się losy Goga, Kasi i Maćka?

22.09.2018, godz 18:00
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu

 

 

Bilety i rezerwacje

Filmy z archiwum Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego: 12 zł (ulgowe) i 14 zł (normalne)

Kup bilet online 

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Galeria