Niezła historia | 100-lecie Bitwy Warszawskiej

W sobotę, 15 sierpnia 2020 roku mija 100 lat od słynnej i przełomowej dla losów odrodzonej Polski i całej ówczesnej Europy Bitwy Warszawskiej nazywanej też „Cudem nad Wisłą”.

Nasz cykl „Niezła historia” to trzy filmy i trzy spojrzenia ukazujące w różny sposób dzieje walk o niepodległość, a także wojnę polsko-bolszewicką: wydarzenia poprzedzające Bitwę Warszawską, jak i następujące po niej. Pokażemy filmy z tamtego okresu zrekonstruowane w FINA w ostatnich latach. 

Szaleńcy, film z 1928 roku zwany pierwszą polską superprodukcją w reżyserii Leonarda Buczkowskiego to fabularna opowieść o losach zwykłych żołnierzy walczących w Legionach Polskich o wyzwolenie kraju. O historii z innej perspektywy opowiadają dwa niezwykle ciekawe dokumenty: filmowa kronika wydarzeń, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz ukształtowania jej granic po latach zaborów: Polonia Restituta 1918-1920 oraz bogaty w materiały archiwalne Sztandar wolności, ukazujący postać i drogę życia Józefa Piłsudskiego.

 

 


projekcje w ramach cyklu

15.08.2020, godz 15:00
Sala Stolica
Informacje techniczne projekcja z nośnika DCP, film po rekonstrukcji cyfrowej
    
15.08.2020, godz 19:00
Sala Stolica
Informacje techniczne projekcje z nośnika DCP, filmy po rekonstrukcji cyfrowej