Zabrodzki/Młynarski przy pianinie oraz Warszawskie Combo Taneczne | Retroteka #1

17 września inaugurujemy nowy cykl „Retroteka”. Będzie to seria spotkań poświęconych przedwojennemu kinu.

Raz w miesiącu w kinie Iluzjon będą odbywać się pokazy filmowe, koncerty i inne wydarzenia przybliżające nam tamtą epokę.

Nad stroną muzyczną cyklu czuwać będzie Jan Młynarski.

W piątek, 17 września, odbędzie się debata „Po co nam II RP?”, dotycząca życia kulturalnego w międzywojennej Polsce oraz strat poniesionych w wyniku II wojny światowej. Tego dnia w siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 odbędą się cztery panele dyskusyjne poświęcone m.in. filmowi, muzyce rozrywkowej i sztukom plastycznym tamtej epoki z udziałem ekspertów zajmujących się tymi dziedzinami.

Pierwsze spotkanie z cyklu „Retroteka” odbędzie się w sobotę, 18 września, w kinie Iluzjon.

Jego bohaterem będzie Tadeusz Dołęga-Mostowicz – jeden z najpoczytniejszych pisarzy lat trzydziestych, po którego powieści często sięgali ówcześni filmowcy. Zaprezentujemy film dokumentalny Łukasza Wylężałka „Tadeusz Dołęga-Mostowicz” z cyklu „Errata do biografii” a także dwa filmy fabularne z 1939 roku zrealizowane według jego powieści: „Złota Maska” oraz „Trzy serca”.

Spotkanie zakończy koncert Jana Młynarskiego i Warszawskiego Kombo Tanecznego, podczas którego usłyszymy m.in. ostatnie wielkie przeboje II Rzeczpospolitej, przy których bawili się Polacy w sezonie 1938/39.

 

WARSZAWSKIE COMBO TANECZNE W SKŁADZIE:

Jan Emil Młynarski – śpiew ,bandżola

Piotr Zabrodzki - bandżola, śpiew

Maurycy Idzikowski - trąbka 

Anna Bojara – piła

Sebastian Jastrzębski- gitara

Tomasz Duda - saksofon C-melody

Wojtek Traczyk – kontrabas

Postanowili ocalić od zapomnienia piękne piosenki, prezentując je we współczesnym brzmieniu i aranżacjach bliskich oryginałom. Repertuar Warszawskiego Combo Tanecznego to w przeważającej mierze piosenki przedwojenne, które 80 i więcej lat temu bawiły i wzruszały publiczność na rewiach, dansingach, a także na stołecznych ulicach i podwórkach.

Zespół narodził się spontanicznie, a za jego powstanie odpowiedzialny jest Jan Emil Młynarski. Wraz z przyjaciółmi powołał do życia grupę, kierując się miłością, pasją i poczuciem obowiązku wobec tradycji, w jakiej się wychował. Szlify Warszawskie Combo Taneczne zdobywało grając na podwórkach Mokotowa, Pragi, Śródmieścia i w warszawskich lokalach. Wzorem muzyków sprzed lat wychowali sobie swoją publiczność, a koncertując wypracowali ciekawy, trafiający do ludzi repertuar.

16 września  2014 r. wyszła debiutancka płyta Combo pt.“Przyznaj się“.

Znalazło się na niej 16 piosenek głównie przedwojennych.

W maju 2016 r. ukazał się drugi album zespołu zatytułowany „Dancing, Salon, Ulica”.

20 kwietnia 2018 r. ukazał  się trzeci longplay w dorobku Combo, zatytułowany „Sto lat panie Staśku!"

Jest to płyta wyjątkowa, bo nagrana specjalnie z myślą o setnej rocznicy urodzin ikony warszawskiej piosenki podwórkowej - Stanisława Grzesiuka.

21 maja 2021 odbędzie premiera najnowszego albumu, nagranego razem z Kapelą Zdzisława Kwapińskiego, pt.”Skarałeś Mnie Boże”.

Kolejne edycje „Retroteki” będą odbywały się raz w miesiącu. Następne poświęcone będzie kinu niememu, a jedną z atrakcji będzie pokaz filmu „Cesarzowa” z Polą Negri w roli tytułowej.

 

FILMY WYŚWIETLANE W RAMACH WYDARZENIA:


1. Errata do biografii, reż. Łukasz Wylężałek, 2008

Tadeusz Dołęga-Mostowicz był głośną postacią międzywojennej Polski. Jako zagorzały przeciwnik ówczesnej władzy narażony był na wiele nieprzyjemności i kłopotów, jednak jego powieści były największymi bestselerami tamtych czasów. Film przypomina wielką karierę pisarza, a o jego zagadkowej śmierci opowiada jeden z ostatnich uczestników jego pogrzebu.

2. Złota maska, reż. Jan Fethke, 1939

Magda Nieczajówna jest córką rzeźnika. Marzy o karierze artystycznej, jednak ojciec stanowczo się temu sprzeciwia. Ucieka z domu, zaczyna występować w teatrze, a po jakimś czasie staje się sławną aktorką i wychodzi za arystokratę. Okazuje się jednak, że życie, o którym tak marzyła, nie jest usłane różami.

Złota maska - to jeden z ostatnich filmów zrealizowanych w II Rzeczpospolitej. Jego produkcję przerwał wybuch wojny, montaż został ukończony już  w czasie okupacji. Ostatecznie film na ekrany w Generalnej Guberni trafił jesienią 1940 roku.

Jedną z głównych ról grał popularny przedwojenny amant Igo Sym. Po wojnie, w związku z ogromnymi kontrowersjami wokół tego artysty (został zastrzelony przez władze podziemne jako kolaborant), film został przemontowany: grana przez Syma postać, a wraz z nią wszystkie sceny z jej udziałem zostały ze "Złotej maski" usunięte i nie zachowały się do naszych czasów.

3.Trzy serca, reż. Michał Waszyński, 1939

W pałacu hrabiny Tynieckiej przychodzi na świat synek, Gogo. W tym samym czasie żona lokaja, Michalinka, także rodzi syna, Maćka. Chcąc zapewnić dziecku lepszą przyszłość zamienia noworodki. Mijają lata. Obaj mężczyźni: pracowity i szlachetny Maciek oraz rozpieszczony i zarozumiały Gogo darzą uczuciem Kasię, wychowanicę hrabiny. Pewnego dnia umierająca Michalinka wyjawia swój straszny sekret.

Trzy serca - to piąty film zrealizowany według powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. W tym przypadku pisarz był nie tylko autorem pierwowzoru literackiego - był to pierwszy raz, kiedy Dołęga-Mostowicz spróbował swych sił także jako scenarzysta i osobiście zaadaptował swoją powieść na potrzeby filmu. 

 


projekcje w ramach cyklu

18.09.2021, godz 16:00
Sala Stolica
Tadeusz Dołęga Mostowicz - z cyklu „Errata do biografii"
Złota maska
Trzy serca
Kronika Prelekcja: Jarosław Górski
    
18.09.2021, godz 21:00
Sala Stolica
Informacje techniczne Bilet zakupiony na koncert upoważnia również do wstępu na filmy wyświetlane w ramach cyklu Retroteka