Retroteka # 17 | Wieczór z muzyką ludową

Pierwszy raz na scenie Retroteki zagości polska muzyka ludowa i od razu w najlepszym wykonaniu. Folklor wsi polskiej był wielką inspiracją dla sztuki XX wieku. Fonografia i film także zwracały się ku tematom wiejskim.

Dlatego, u progu wiosny Jan Młynarski zaprosił Kapelę Niwińskich aby na scenie Kina Iluzjon zaprezentowała materiał ze swojej najnowszej płyty, której premiera będzie miała miejsce 4 marca, w dniu Retroteki. Usłyszymy zapomniane Kujawiaki, Oberki i Mazury z dawnych czasów. Mateusz Niwiński - skrzypek oraz niestrudzony propagator muzyki Mazowsza opowie o historii oraz aktualnej kondycji środowiska wiejskich muzykantów i ich wpływu na kulturę. Opowiemy też o obyczajach i instrumentach w polskiej muzyce ludowej. Zapowiada się sentymentalny wieczór z muzyką korzeni.

Kapela Niwińskich

Ten muzyczny kolektyw tworzą Mateusz i Agnieszka Niwińscy oraz współpracujący z nimi min. Justyna Piernik, Jacek i Jakub Mielcarkowie, Jan Tarkowski. Zespół od lat jest aktywnym uczestnikiem sceny IN CRUDO, wykonuje muzykę tradycyjną polskiej wsi, kultywując lokalne maniery i tradycyjne repertuary wybranych mikroregionów Polski. Zespół pielęgnuje rdzenny styl starej muzyki wiejskiej oraz jej brzmienie, interpretując, aranżując, ogrywając je w swoisty dla siebie sposób. Tworzą go badacze i praktycy  muzycznych tradycji Polski,  uczniowie wiejskich muzykantów i śpiewaczek, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej a także muzycznych eksperymentów z pogranicza innych gatunków muzycznych.

 

godz. 19:00 | Koncert

Koncert opracowany na bazie nowego albumu Kapeli Niwińskich  pt. „Pogłosy” jest muzyczną wędrówką ku źródłom polskiej muzyki tradycyjnej śladem trójmiarowego metrum oraz tempa rubato przenikającego wiejskie krajobrazy Centralnej Polski – Mazowsza i Kujaw. To podróż w głąb czasu, ożywianie brzmienia i muzycznego pulsu dawnego świata wiejskiej muzykalności, to też spotkanie z muzyką naszych mistrzów. Sięgnęliśmy po zapomniane repertuary śpiewaczek i skrzypków urodzonych na początku XX wieku ( min. Zofia Wojnicka z Osięcin, Janina Smagała z Czermna, Waleria Czubak z Błędowa,  Józef Ciastek z Czermna, Piotr Figurski z Sannik, Tomasz Latoszewski z Chąśna) aby zagrać je ponownie w nowych aranżacjach i kontekstach, opowiedzieć własnym językiem muzycznym.

Koncert będzie premierą materiału muzycznego z nowego albumu Kapeli Niwińskich pt. „Pogłosy”

Wystąpią:

Mateusz Niwiński – skrzypce, śpiew

Agnieszka Niwińska – bęben obręczowy, baraban

Justyna Piernik- śpiew

Jacek Mielcarek – klarnet, klarnet basowy

Kuba Mielcarek – basetla, kontrabas

gościnnie: Jan Emil Młynarski - perkusjonalia

godz. 21:00 | Bezpłatny pokaz filmów krajoznawczych

  • Kujawiak reż. Eugeniusz Cękalski, 1936
  • Serek i chleb reż. Eugeniusz Cękalski, 1935
  • Tańce śląskie reż. Eugeniusz Cękalski, 1936
  • Polesie. Reportaż z krainy tęsknych pieśni reż. Maksymilian Emmer i Jerzy Maliniak, 1936
  • U Łemków reż. Karol Szołowski i Roman Banach, 1936
  • Horodno – miasteczko glinianych garnków reż. Maksymilian Emmer i Jerzy Maliniak, 1936

 

 


projekcje w ramach cyklu

04.03.2023, godz 19:00
Sala Stolica
Filmy krajoznawcze – Polska kultura ludowa lat 30.
Informacje dodatkowe Wstęp na pokaz filmów jest bezpłatny