Legendarny spiker Polskiego Radia w kinie przedwojennym | Film z historią

18 kwietnia 1926 roku rozgłośnia radiowa w Warszawie rozpoczęła regularną emisję programu radiowego. Kilka dni później pracę na antenie rozpoczął Tadeusz Bocheński – najpopularniejszy spiker radiowy, nazywany księciem spikerów.

I właśnie 18 kwietnia, z okazji 97. rocznicy działalności Polskiego Radia, kino Iluzjon zaprasza na specjalny pokaz, podczas którego chcielibyśmy przypomnieć tę niezwykłą postać. Tadeusz Bocheński poza praca spikerską był także lektorem, konferansjerem, aktorem i niezrównanym recytatorem. W latach 30. sporadycznie brał udział także w produkcjach filmowych, przeważnie jako płynący z radioodbiornika głos spikera. Zaprezentujemy dwa filmy krótkometrażowe oraz jeden pełnometrażowy z jego udziałem. Będą to „Widzę cię we wspomnieniu”, w którym Bocheński melodeklamuje fragmenty prozy Stefana Żeromskiego, „Jak za dawnych dobrych lat”, w którym jego głos dobiega z radia w salonie głównej bohaterki oraz komedię „Kocha, lubi, szanuje”, w której Bocheński jest głosem spikera radiowego.

Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją dr. Michała Pieńkowskiego, który opowie o Tadeuszu Bocheńskim i zaprezentuje kilka jego unikatowych nagrań.

Filmy „Widzę cię we wspomnieniu” oraz „Kocha, lubi, szanuje” zostały zdigitalizowane w ramach Programu Operacyjnego „Polska Cyfrowa”.


projekcje w ramach cyklu

18.04.2023, godz 19:00
Sala Stolica
Widzę cię we wspomnieniu
Jak za dawnych dobrych lat
Kocha, lubi, szanuje
Informacje dodatkowe Prelekcja | dr Michał Pieńkowski
Kronika Wstęp wolny | Wejściówki do odbioru w kasie kina