Z okazji Halloween zapraszamy do kina Iluzjon na szczególny przegląd 5 horrorów, które weszły do kanonu gatunku i (w większości wypadków) zyskały miano kultowych. Klasyczne filmy o potworach, adaptacje Stephena Kinga oraz słynny „Candyman” – wszystko to pokażemy na dużym ekranie w dniach 27-30 październik!
Na naszym mini-przeglądzie nie mogło zabraknąć dwóch dzieł studia Universal, które przyczyniły się do niebywałego rozkwitu gatunku. „Książę Dracula” (1931) Toda Browninga jest adaptacją sztuki scenicznej Hamiltona Deanego, napisanej według powieści Brama Stokera. Choć opowieść o księciu zła z Transylwanii była już wcześniej adaptowana (dość wspomnieć o arcydziele kina ekspresjonistycznego „Nosferatu – symfonia grozy” Murnaua z 1922 roku), to jednak właśnie obraz Browninga wyznaczył tory rozwoju gatunku na najbliższe dziesięciolecia. Zagrany przez Belę Lugosiego, emanujący erotyzmem i pełen wdzięku Dracula, stał się ikoną horroru i nadał nowy ton filmowym przedstawieniom wampirów.
Drugim klasycznym horrorem Universalu z tego samego roku jest „Frankenstein” (1931) Jamesa Whale’a, film na podstawie sztuki Peggy Webling, będącej adaptacją powieści Mary Shelley z 1818 roku. Historia naukowca, który tworzy z ludzkich zwłok sztucznego człowieka, wymykającego się spod kontroli doktora, doczekała się kilku sequeli i stała się źródłem niezliczonych inspiracji. Odgrywający rolę monstrum Boris Karloff został – obok Beli Lugosiego – chyba najbardziej rozpoznawalnym aktorem kojarzonym z gatunkiem.
Na przeglądzie nie zabraknie także adaptacji utworów mistrza horroru, czyli Stephena Kinga. W Iluzjonie pokażemy „Smętarz dla zwierzaków” (1989) Mary Lambert, jeden z przebojów epoki VHS. Horror opowiada o szczęśliwej amerykańskiej rodzinie, zamieszkującej nieopodal tajemniczego cmentarza, który – zgodnie z legendą – ma moc przywracania martwych zwierząt do życia. Lambert udało się zachować wisielczy humor Kinga i wykreować niepowtarzalną atmosferę. Film doczekał się sequela w 1992, a powieść została ponownie sfilmowana w 2019, jednak druga wersja pod żadnym względem nie dorównuje horrorowi Lambert.
Nieco mniej znanym dziełem luźno opartym na opowiadaniu Kinga jest „Kosiarz umysłów” (1992) Bretta Leonarda. Łączący elementy science fiction i horroru film opowiada o naukowcu, prowadzącym badania nad kontrolą mózgu przez sztuczną inteligencję. W głównej roli wystąpił Pierce Brosnan – na chwilę przed swoją wielką przygodą z Jamesem Bondem.
Piątym filmem, który pokażemy jest kultowy „Candyman” (1992) Bernarda Rose’a. Główną bohaterką jest doktorantka pisząca pracę o postaci z legend miejskich – Candymanie, który przychodzi, kiedy pięć razy wypowie się jego imię patrząc w lustro. Sugestywna scenografia, mroczna atmosfera i symboliczny potencjał pozwalający odczytywać film jako metaforę społeczną, czynią z „Candymana” jedno z najbardziej fascynujących dzieł gatunku.
Zapraszamy!
