Nowe otwarcie | Autorski przegląd Tomasza Kolankiewicza

Program przeglądu został dobrany tak, żeby zaprezentować różnorodność form i gatunków obejmując fabułę, dokument, animację i film eksperymentalny. Drugim ważnym kryterium jest wybór filmów polskich i międzynarodowych – w każdej kategorii pokazane zostaną zarówno filmy rodzime, jak i zagraniczne.

„Nowe otwarcie” zaprezentuje zarówno klasykę, jak i kino poza ramami gatunków i formy. Subiektywny wybór to osobista historia kina od „Europy” Franciszki i Stefana Themersonów z 1932 roku po „Zabij to i wyjedź z tego miasta” w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego. Ważna część programu przeglądu to filmy, które nie służą rozrywce, ale pełnią istotną rolę kulturotwórczą i społeczną. Szczególnie ważnym przykładem jest film "Miejsce urodzenia" w reżyserii Pawła Łozińskiego, który pokazuje, że kino może służyć egzorcyzmowaniu wypartej zbiorowej traumy.

Przegląd otworzy 12 lipca najbardziej kontrowersyjny polski eksperyment 20-lecia międzywojennego „Europa” Themersonów prezentowany z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Lenarczyka. Drugi film otwarcia to krótkometrażowy eksperyment Chrisa Markera „La jetée”, film złożony z nieruchomych fotografii z narracją z offu. W programie „Nowego otwarcia” nie mogło zabraknąć ulubionego filmu Tomasz Kolankiewicza „Rękopis znaleziony w Saragossie” w reżyserii W.J. Hasa.

Pokazom filmów towarzyszyć będą spotkania reżyserami i krytykami filmowymi m.in. z Pawłem Łozińskim, Adrianą Prodeus, Miłoszem Stelmachem, Kubą Mikurdą, Dianą Dąbrowską, Beatą Walentowską i Magdaleną Chowańską.

Wieczorem 12 lipca zagra DJ Lenar (Marcin Lenarczyk), turntablista, kompozytor, muzyk związany z warszawską sceną niezależną i jazzową, którego współczesna muzyka wypływa z tradycyjnych źródeł. DJ Lenar sięga po inspiracje m.in. pieśniami ludowymi, archiwami Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, muzyką Lutosławskiego. Lenarczyk jest też jednym z czołowych sound designerów polskiego kina, nagradzany za dźwięk na FPFF w Gdyni, autor muzyki do filmów fabularnych i dokumentalnych. Bardzo często w swojej twórczości korzystający z archiwów.

W sobotę za konsolami w Kinie Iluzjon stanie duet didżejski – Agnieszka Szydłowska, dziennikarka, dyrektorka radiowej Trójki, i Dorota Masłowska, pisarka, scenarzystka, poetka, dramaturżka i piosenkarka.

Zdjęcie okładkowe: fotos z filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie”, reż. Wojciech Jerzy Has, autor: Zbigniew Hartwig, źródło: Fototeka FINA


projekcje w ramach cyklu

12.07.2024, godz 19:00
Sala Stolica
Europa
La jetée
Informacje dodatkowe Prelekcja - Tomasz Kolankiewicz | Spotkanie z Adrianą Prodeus i Miłoszem Stelmachem
Kronika Europa - Projekcja z nośnika DCP (Seans z muzyką na żywo w wykonaniu Dj Lenara) | La jetée - Projekcja z nośnika DCP, napisy polskie
    
13.07.2024, godz 15:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe Prelekcja - Tomasz Kolankiewicz
Kronika Projekcja z nośnika DCP
    
13.07.2024, godz 19:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe Prelekcja - Tomasz Kolankiewicz | Spotkanie z Beatą Walentowską i Magdą Chowańską poprowadzi Kuba Mikurda
Kronika Projekcja z nośnika DCP | Napisy polskie
    
13.07.2024, godz 22:00
Sala Stolica
Kronika Wstęp wolny
14.07.2024, godz 13:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe Prelekcja - Tomasz Kolankiewicz | Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim poprowadzi Dorota Masłowska
Kronika Projekcja z nośnika DCP
    
14.07.2024, godz 16:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe Prelekcja - Tomasz Kolankiewicz | Spotkanie z Pawłem Łozińskim poprowadzi Wojciech Diduszko
Kronika Projekcja z nośnika DCP
    
14.07.2024, godz 18:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe Prelekcja - Tomasz Kolankiewicz | Spotkanie z Dianą Dąbrowską i Tomaszem Kolankiewiczem
Kronika Projekcja z nośnika DCP | Napisy polskie
    
14.07.2024, godz 20:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe Prelekcja - Tomasz Kolankiewicz | Spotkanie z Adrianą Prodeus i Kubą Mikurdą
Kronika Projekcja z nośnika DCP | Napisy polskie | English friendly