Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny zaprasza na najnowszą edycję Święta Niemego Kina. Od 28 listopada do 1 grudnia 2024 w warszawskim kinie Iluzjon na publiczność czekają wieczory pełne grozy, doskonałych filmów i muzyki. W tym roku, zgodnie z hasłem przewodnim tej edycji Święta Niemego Kina „Co krok, to mrok”, królować będzie kino grozy w klasycznym i współczesnym wydaniu z towarzyszeniem muzyki na żywo. Jego nietypowy, intrygujący numer – edycja 19 ¾ potęguje aurę niesamowitości, jaka zapanuje na festiwalu. To także symboliczne odliczanie FINA do ważnego podwójnego jubileuszu – w 2025 roku 70-lecie powstania Filmoteki Narodowej i 20-lecia Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego uczci 20. edycja Święta Niemego Kina.
Święto Niemego Kina otworzy arcydzieło gatunku, Nosferatu – symfonia grozy (1922) F. W. Murnaua ilustrowane muzycznie przez Stefana Wesołowskiego, kompozytora znakomicie odnajdującego się w poetyce kina niemego.
W programie także inne niemieckie klasyki horroru: uznawany za historycznie pierwszy Student z Pragi (1913) Stellana Rye, inicjujące tzw. body horror Ręce Orlaca (1924) Roberta Wiene’ego oraz ekspresjonistyczny Gabinet figur woskowych (1924) Paula Leniego. A także Ten, którego biją po twarzy (1924), amerykański film szwedzkiego mistrza, Victora Sjöströma, którego wcześniejsze arcydzieło, balansujący na pograniczu świata żywych i umarłych Furman śmierci (1921), z towarzyszeniem zespołu Hinode Tapes, zamknie festiwal.
W repertuarze znalazło się też miejsce dla dystopijnej Anteny (2007) Estebana Sapira, mrocznej, współczesnej – i oczywiście niemej – baśni. Po jej pokazie odbędzie się debata o znaczeniu takich artystycznych eksperymentów.
Wydarzeniem wyjątkowym będzie pierwszy w Polsce (cało)nocny maraton z francuskimi Wampirami (1915-1916), legendarnym serialem kinowym Louisa Feuillade’a. Premierowemu pokazowi wszystkich dziesięciu odcinków – ze słynną Musidorą jako niebezpieczną Irmą Vep – towarzyszyć będzie pięć setow DJ-skich. Do wampirów zagrają: FOQL aka TJ Głupiec, Janusz Jurga, Jakub Lemiszewski, daisy cutter i Bartosz Kruczyński.
Wszystkie seanse poprzedzą wprowadzenia filmoznawców.
Jak mówi Tomasz Kolankiewicz:
(…) filmy, czerpiące pełnymi garściami z literatury gotyckiej, folkloru i wpisujące się równocześnie w mroczne czasy i niepokoje targające Europą, stały się inspiracją dla filmowców na całym świecie i rozpoczęły wielką modę na grozę w kinie. Kino gatunkowe opiera się na podstawowej umowie między nadawcami (twórcami filmu) a odbiorcami (jego widownią). Ta umowa zakłada, że idąc do kina godzimy się na konkretną formułę i oczekujemy określonych poszczególnych doznań. Czy wzruszeń na melodramatach, czy patriotycznych zrywów w filmach wojennych, czy śmiechu na komediach. W przypadku horroru tą podstawą jest niezmiennie jedno: będziemy się wspólnie bać.
Artystyczne połączenie przeszłości ze współczesnością, dawnego kina z nowoczesnym brzmieniem stanowi tradycję Święta Niemego Kina. Na scenie Iluzjonu zagrają muzyczne osobowości: Antonina Nowacka, YANA, Lubomir Grzelak, Artur Rumiński, kwartet Titanic Sea Moon, zespół Hinode Tapes i Stefan Wesołowski, którego występ uświetni seans otwarcia.
W programie znalazła się też propozycja dla młodych widzów, pozbawiona grozy, kultowa animacja Felix w Hollywood (1923) w reżyserii Ottona Messmera. Podczas Święta Niemego Kina ten wyjątkowy seans połączony z muzycznym warsztatem sensorycznym, pozwoli uczestnikom przenieść się w czasy złotej ery kina – i poczuć się współtwórcami filmu. Razem z Anną Ługowską i jej zespołem stworzą dźwięki do tej klasycznej, niemej animacji. Warsztat dla dzieci 9-14 lat, bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina.