8. „Sputnik nad Polską” poświęcony będzie rosyjskiej fantastyce. Sekcja „Science fiction po rosyjsku” zostanie zaprezentowana w kinie Iluzjon od 21 do 30 listopada.
W programie znajdzie się m.in. mockument Aleksieja Fiedorczenki „Pierwsi na księżycu”, opowiadający o lądowaniu radzieckich kosmonautów na Księżycu, utrzymany w pseudodokumentalnej stylistyce.
Nie zabraknie adaptacji powieści Stanisława Lema w reżyserii Andrieja Tarkowskiego. „Solaris” uważany jest za jeden z najlepszych filmów science fiction w historii kinematografii światowej. W 1972 został filmowym wydarzeniem roku, zdobywając Grand Prix Festiwalu w Cannes. Niestety sam Stanisław Lem nie podzielił tej opinii, negatywnie oceniając interpretację swojej powieści.
Widzowie obejrzą także „Stalkera” – luźną filmową adaptację powieści Braci Strugackich "Piknik u skraju drogi", która stała się ostatnim dziełem Tarkowskiego powstałym w ZSRR. Wielowarstwowość obrazu sprawia, że film jest zarówno klasyką gatunku filmu fantastycznego, jak i głębszą, krytyczną refleksją nad funkcjonowaniem jednostki w systemie totalitarnym.
Tegoroczny Sputnik będzie obfitował także w różnorodne wydarzenia towarzyszące, które uzupełnią sekcję fantastyki. Dopełnieniem pokazów filmowych będą prelekcje na temat twórczości Pawła Kłuszancewa. Znany radziecki reżyser był pionierem efektów specjalnych, a tajnikami jego techniki interesował się sam Stanley Kubrick. Przewodnikiem po świecie Kłuszancewa będzie Kamil Śmiałkowski – dziennikarz, badacz popkultury, redaktor naczelny serwisu hatak.pl.
W świat fantazyjnych wizji przeniesie nas wystawa petersburskiego artysty Aleksieja Andriejewa „Odrębna rzeczywistość”. W Iluzjonie będzie można zobaczyć ponad 300 prac autora wykonanych w technice digital art, będących zapisem sennych widzeń i dziecięcych wspomnień autora - kilkanaście w formie fizycznej, pozostałe na ekranach zamieszczonych w rotundzie. Wśród prezentowanych obrazów znajdą się również ilustracje zainspirowane opowiadaniami Stanisława Lema. Wernisaż rozpocznie się spotkaniem i rozmową z artystą, następnie zaprosimy widzów na projekcję filmu „Kin Dza Dza” Georgija Danelija.
W kinie Iluzjon zaprezentujemy także najlepsze tytuły poprzednich edycji Festiwalu w ramach bloku „The best of Sputnik”. Wśród nich ubiegłoroczny laureat „Geograf przepił globus” w reżyserii Aleksandra Wieledinskiego. Film jest ekranizacją powieści współczesnego rosyjskiego pisarza Aleksieja Iwanowa. W rolę tytułowego geografa wcielił się charyzmatyczny Konstantin Chabienskij, który brawurowo odtworzył naszkicowaną przez Iwanowa postać „bohatera naszych czasów”.
Pokażemy także obraz „Iwan, syn Amira” - rosyjski debiut Maksima Panfiłowa z polskim akcentem. Film opowiada rozgrywającą się w czasie II wojny światowej historię Rosjanki z Sewastopola, która po stracie męża trafia do mieszkającej w Uzbekistanie rodziny Amira. Związek z muzułmaninem owocuje dzieckiem, któremu na cześć zmarłego męża matka nadaje imię Iwan. W rolę głównej bohaterki wcieliła się znakomita Karolina Gruszka.
„Major” Jurija Bykowa demaskuje działania służb mundurowych oparte na wewnętrznych układach, korupcji i przemocy. Film przedstawia prawdziwy obraz świata, gdzie rację ma silniejszy, a pojęcie moralności dawno rozmyło się w mętnej brei wszechogarniającego fałszu. To mocne, dobrze zrealizowane kino, skłaniające do refleksji nad naturą człowieka.
„Miejsca intymne” Aleksieja Czupowa i Nataszy Mierkułowej były najbardziej niespodziewanym i kontrowersyjnym debiutem poprzedniego roku. W społeczeństwie, gdzie seks pozostaje tematem tabu, a walka o moralność jest kluczowym priorytetem państwowym, poruszenie tematów erotycznych na wielkim ekranie wydaje się bowiem odważnym posunięciem.
Więcej informacji: TUTAJ
