Początek marca 2016 w Iluzjonie to niezwykłe filmowe emocje. Już za chwilę rozpocznie się warszawska odsłona projektu „Ultima Thule. Na krańcu świata” organizowanego przez Filmotekę Narodową. W ramach największego w Polsce przeglądu kinematografii islandzkiej zaprezentujemy filmy składające się na subiektywną panoramę emocji, które wywołuje w widzach twórczość z dalekiej Północy. Pokazywana w Gdańsku (KinoPort w CSW Łaźnia), Poznaniu (Nowe Kino Pałacowe w Centrum Kultury Zamek) i Warszawie (kino Iluzjon) sekcja nordycka projektu zawiera produkcje mówiące o uniwersalnych uczuciach: ludzkich pragnieniach i tęsknotach, smutkach i wzruszeniach oraz lękach i oburzeniu. A wszystko to przyprawione jest specyficznym północnym poczuciem humoru. Wspólnie przekonamy się czy Dzieci natury Fridrikssona wzruszają, Śmiech mewy Guðmundssona oburza, Życie na kredycie Zophoníassona jest smutne, XL Thorssona złości, Ingaló Thoroddsena jest pełne tęsknot, a Gnarr Úlfarssona bawi. Na zakończenie zobaczymy (i usłyszymy!) cyfrowo odnowioną „Islandię w ruchomych obrazach” (reż. Loftur Guðmundsson, 1925). Seansowi jedynego islandzkiego dokumentu z okresu kina niemego, obrazującego życie w Reykjavíku w latach 20. XX w., towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu TRZASKA/HARNIK/BRANDLMAYR TRIO.
W ramach projektu nasi widzowie będą mieli możliwość spotkania się z interesującymi gośćmi z Islandii, wśród których znajdą się: autor dylogii „Dzieci”/”Rodzice” Ragnar Bragason (który za swój debiut „Fiasco” zdobył Nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kairze w 2000 roku), Rúnar Rúnarsson (nominowany do Oscara za krótki metraż „Ostatnia farma”), a także Árni Ásgeirsson (reżyser tragicznego w swojej wymowie „Wiru”) oraz odtwórca jednej z głównych ról w filmie „Państwo w państwie” Björn Hlynur Haraldsson (znany przede wszystkim z filmu „Bagno”, „Strákarnir okkar” i miniserialu „Hamarinn”).
W programie także występ Efter/ Sóley/ Asikids - dziecięcego kwartetu smyczkowego, który na żywo, podczas koncertu „Wyspa dźwięków”, swą muzyką dopełni wideoklipy do utworów Efterklangu, islandzkiej artystki Sóley oraz Asi Miny. Muzyczną stronę projektu reprezentuje również Marcin Dymiter, który w ciemnościach „Małej Czarnej” Iluzjonu zagra set z wykorzystaniem dźwięków zarejestrowanych podczas warsztatów z field recordingu, które odbyły się latem w Warszawie i Reykjavíku. Dzieci zapraszamy również na warsztaty z animacji poklatkowej oraz warsztaty z teatru cieni, podczas których będą mogły poznać historie o islandzkich trollach. Wydarzeniu towarzyszyć będzie multimedialna wystawa „Is(not)” - wynik współpracy polskich fotografów dokumentalistów z islandzkimi pisarzami i poetami - będąca częścią zrealizowanego przez kolektyw fotograficzny Sputnik Photos projektu pt. „Islandzkie opowieści”. Zapraszamy od 9 do 20 marca.
