Czołówka
- Tytuł oryg.:
- Ga, ga. Chwała bohaterom
- Rodzaj:
- Film fabularny
- Kraj produkcji:
- Polska
- Rok produkcji:
- 1985
- Premiera:
- 1986/09/26
- Reżyseria:
- Piotr Szulkin
- Scenariusz:
- Piotr Szulkin
- Kierownik produkcji:
- Dorota Ostrowska-Orlińska
- Scenografia:
- Halina Dobrowolska
- Kostiumy:
- Ewa Krauze, Irena Iwaniuk
- Montaż:
- Elżbieta Kurkowska
- Oprawa muzyczna:
- Małgorzata Przedpełska-Bieniek
- Operator:
- Edward Kłosiński
- Obsada:
- Jerzy Stuhr, Marek Walczewski, Mariusz Benoit, Jerzy Januszewicz, Leon Niemczyk, Gabriela Kownacka, Jerzy Trela, Włodzimierz Musiał, Bożena Dykiel, Katarzyna Figura, Anna Majcher, Krzysztof Majchrzak, Dorota Stalińska, Maria Ciunelis, Danuta Kowalska, Stanisław Manturzewski, Henryk Bista, Daniel Olbrychski, Jan Nowicki
- Czas trwania:
- 84 min.
Opis filmu
W ostatniej części dystopijnej tetralogii Piotra Szulkina wygodniccy Ziemianie nie chcą podejmować się niebezpiecznych prac. Wysyłają więc w kosmiczne misje więźniów w roli astronautów. Jeden z nich, Scope (Daniel Olbrychski), trafia na planetę Australia-458, gdzie ma wziąć udział w makabrycznym show – najpierw dokonać morderstwa, a później poddać się egzekucji, żeby mieszkańcy planety dostąpili zbiorowego oczyszczenia. W obiektywie Edwarda Kłosińskiego warszawskie plenery wyglądają jak nieprzyjazny ląd na obrzeżach galaktyki, a scenariusz na podstawie noweli filmowej „Twaróg" Piera Paola Pasoliniego i powieści „Kryptonim Psima" Mirosława P. Jabłońskiego daje się dziś czytać jako uniwersalna opowieść o moralności w czasach galopującego postępu technologicznego. Fantastyczna wizja przyniosła Szulkinowi nominację do Złotych Lwów, a Elżbiecie Kurkowskiej – Brązowe Lwy za montaż.
Opis festiwalowy - Igor Kierkosz
Piotr Szulkin (1950–2018) to jeden z najbardziej oryginalnych polskich reżyserów, twórca autorskiego kina science fiction, które w alegoryczny sposób portretowało rzeczywistość PRL-u. Jego „Wojna światów – następne stulecie" (1981), „O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji" (1984) i „Ga, ga. Chwała bohaterom" (1986) łączyły futurystyczne wizje z gorzkim komentarzem politycznym. Szulkin kreował światy na granicy groteski i absurdu, ukazując mechanizmy manipulacji i zniewolenia. Jego kino, pełne czarnego humoru i wizualnej odwagi, stało się unikatowym głosem w polskim i światowym kinie autorskim.
W ramach cyklu
-
Daniel Olbrychski | Twarzą w twarz z legendą
Daniel Olbrychski: twarzą w twarz z legendą „Nigdy nie będziesz aktorem!” –...
Najbliższe projekcje
26.04.2025, godz 21:00
Sala Mała Czarna
![]() |
![]() ![]() |
Oceń film
