Suplement

Czołówka

Tytuł oryg.:
Suplement
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
2002
Premiera:
2002/04/12
Reżyseria:
Krzysztof Zanussi
Scenariusz:
Krzysztof Zanussi
Producent:
Krzysztof Zanussi
Kierownik produkcji:
Michał Zabłocki
Scenografia:
Halina Dobrowolska
Kostiumy:
Jagna Janicka
Montaż:
Wanda Zeman, Marek Denys
Muzyka:
Wojciech Kilar
Operator:
Edward Kłosiński
Obsada:
Eugeniusz Priwieziencew, Zbigniew Zapasiewicz, Agata Buzek, Aleksander Fabisiak, Redbad Klynstra, Maria Klejdysz, Szymon Bobrowski, Andrzej Mastalerz, Tadeusz Bradecki, Teresa Marczewska, Jerzy Nasierowski, Paweł Okraska, Monika Krzywkowska, Michał Sieczkowski, Karol Urbański, Marcin Wawrzyniak, Paweł Kowalski, Beata Urbańska
Czas trwania:
105 min.

Opis filmu

Film jest swego rodzaju kontynuacją wątków podjętych w „Życiu jako śmiertelnej chorobie przenoszonej drogą płciową”. Zanussi rozwija historię dwojga bohaterów, którzy pojawili się w filmie o umierającym lekarzu Tomaszu – studenta medycyny Filipa i jego partnerki Hanny, charakteryzatorki. Filip nie może zdecydować się, czy zostać w przyszłości lekarzem, czy wstąpić do klasztoru…

Zanussi wspominał, że impulsem do realizacji filmu były pytania od widzów, którzy po obejrzeniu „Życia” wyrażali zainteresowanie drugoplanowymi bohaterami dramatu. „Ich spotkało jakieś dobro – mówił Zanussi – ktoś do nich wyciągnął niespodziewanie rękę (…). I kiedy w «Suplemencie» opowiedziałem o nich więcej, kim oni są, wtedy jakby się to wyklarowało, było już wiadomo, że to szczęście spadło na ludzi, którzy też mieli jakieś prawdziwe zalety i jakieś życie duchowe. Tak ich chciałem zobaczyć. Miałem wrażenie, że ten film trzeba zrobić, żeby to dopowiedzieć” (zob. Krzysztof Zanussi – sylwetka artysty, rozm. Iga Czarnawska). „Suplement” nie spotkał się z tak pozytywnym przyjęciem jak „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”, jednak został dostrzeżony na świecie – otrzymał nagrodę FIPRESCI na festiwalu filmowym w Moskwie w 2002 roku.

Oceń film




Galeria