Westerplatte

Czołówka

Tytuł oryg.:
Westerplatte
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
1967
Reżyseria:
Stanisław Różewicz
Scenariusz:
Jan Józef Szczepański
Kierownik produkcji:
Włodzimierz Śliwiński
Scenografia:
Tadeusz Wybult
Kostiumy:
Marian Kołodziej
Montaż:
Lidia Pacewicz
Muzyka:
Wojciech Kilar
Operator:
Jerzy Wójcik
Obsada:
Zygmunt Hübner, Arkadiusz Bazak, Józef Nowak, Tadeusz Schmidt, Tadeusz Pluciński
Czas trwania:
95 min.

Opis filmu

Wierny faktom historycznym film opowiada o bohaterskiej obronie Westerplatte, którego załoga poddała się dopiero po tygodniu walki, 7 września 1939 roku, chociaż w założeniu przygotowana była tylko na dwanaście godzin obrony. Kiedy dowódca, major Sucharski, poddał się wraz ze swoimi żołnierzami, Niemcy przyjęli kapitulację ze wszystkimi honorami, oddając cześć niezwykłemu bohaterstwu Polaków.

Film Stanisława Różewicza został uznany przez polskich krytyków za jeden z najwybitniejszych filmów o wojnie. Reżyser otrzymał nawet miano „piewcy września”. Obraz Różewicza – w opozycji do stylistyki „szkoły polskiej” – pozbawiony jest romantycznej otoczki, a sposób ukazania wydarzeń zbliża film do maniery dokumentalnej. Scenariusz powstał na podstawie rzetelnie zgromadzonej dokumentacji, w której dużą rolę odegrały zapiski majora Henryka Sucharskiego.

Osią konstrukcyjną fabuły jest nasilający się spór między majorem Sucharskim i jego zastępcą kapitanem Franciszkiem Dąbrowskim. Pierwszy, widząc bezsens długotrwałego oporu, chciał przede wszystkim ocalić życie swych żołnierzy; drugi – wierząc, że Westerplatte jest dla całego narodu symbolem bohaterstwa i wytrwania, zamierzał bronić się do ostatniej kropli krwi.

Oceń film
Galeria


Plakat