Plemię

Czołówka

Tytuł oryg.:
Plemya
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Ukraina, Holandia
Rok produkcji:
2014
Reżyseria:
Miroslav Slaboshpitsky
Scenariusz:
Miroslav Slaboshpitsky
Operator:
Valentyn Vasyanovych
Obsada:
Grigoriy Mesenko, Yana Novikova, Rosa Babiy, Alexander Dsiadevich, Yaroslav Biletskiy
Czas trwania:
132 min.

Opis filmu

Pokazywane i nagradzane na dziesiątkach festiwali filmowych dzieło Myrosława Słaboszpyckiego to wstrząsająca historia, opowiedziana obrazem i językiem migowym, bez napisów, bez lektora.

Niesłyszący Sergij zaczyna naukę w szkole dla głuchoniemych. Przenosi się do internatu. W nowym miejscu musi odnaleźć swoje miejsce w hierarchii narzuconej przez organizację zwaną Plemieniem – szkolną sieć uwikłaną w działalność przestępczą i prostytucję. Chłopak przekonuje się na własnej skórze o bezwzględności zasad, którymi kierują się osoby w Plemieniu. Przemoc, napady, prostytucja - tak wygląda ich codzienność.

Aby zostać przyjętym w poczet członków Plemienia, a tym samym awansować w społecznej hierarchii, trzeba wykazać się zdolnościami w łamaniu prawa. Biorąc udział w kilku udanych kradzieżach, Sergij zapracowuje na nową, lepszą pozycję – zostaje alfonsem. Ma teraz pod opieką dwie dziewczyny, obsługujące nocą kierowców ciężarówek. Szybko zakochuje się w jednej z nich. Problem polega jednak na tym, że jego wybranka jest także dziewczyną szefa. Mimo to, bohaterowie spotykają się potajemnie i zostają kochankami. Łamiąc w ten sposób kodeks Plemienia, stawiają się w sytuacji bez wyjścia.

Reżyser niezwykle dosadnie odmalowuje brutalny świat, używając do tego jedynie ciszy i języka migowego. Jego film wzbudził zachwyt krytyki, która już okrzyknęła go arcydziełem kina minimalistycznego. Ten nagrodzony na prestiżowym festiwalu w Cannes portret młodzieży pozbawionej pozytywnych wzorców zachowania nikogo nie pozostawi obojętnym. 

Opis dystrybutoraWydarzenie objęte jest patronatami Fundacji Katarynka i Polskiej Fundacji Osób Słabosłyszących.

 
Oceń film
Galeria