Rok nadziei

Czołówka

Tytuł oryg.:
A Year of Hope
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Dania, Holandia
Rok produkcji:
2017
Reżyseria:
Mikala Krogh
Operator:
Morgan Knibbe
Czas trwania:
84 min.

Opis filmu

Ponad milion Filipińczyków żyje na ulicach. Wśród nich jest bardzo dużo dzieci. Na wyspie Mandoro, na południu Manilii pewna duńska fundacja o nazwie Stairways prowadzi specjalny ośrodek, który pomaga grupie bezdomnych nastolatków wyjść z problemu uzależnienia od narkotyków, przestępczości i wykorzystywania seksualnego. Szacuje się, że co trzecie dziecko w tym katolickim kraju padło ofiarą pedofilii. Do ośrodka dzieci trafiają na rok, w trakcie którego mają szansę zmienić swoje życie. Reżyserka filmu przez rok mieszkała z rodziną w Manilii, aby uwiecznić kamerą proces ich resocjalizacji. Dzieci od najmłodszych lat uczyły się kraść i brać narkotyki, które stały się dla nich ucieczką od trudnej rzeczywistości. Stairways jest dla nich wybawieniem, bo oferuje nadzieję.

Śledzimy losy 15-letniego Joshuy i 13-letniego Tracy, którym organizacja zapewnia wygodne łóżko i jedzenie, ale wymaga pracy nad sobą i na rzecz innych. Chłopcy nigdy nie dostają pieniędzy, które od razu wydaliby na narkotyki. Obserwujemy sceny z życia innych dzieci na ulicach i w slumsach Manilii, nakręcone przez obu chłopców w ramach zajęć ze szkoły filmowej. Dzięki temu jesteśmy w stanie zrozumieć rzeczywistość, z której się wywodzą. Kontrast między mrocznym miastem a słonecznym filipińskim wybrzeżem jest bardzo silny, choć nawet na najbardziej rajskiej filipińskiej plaży życie ulicy zawsze czai się gdzieś w tle.

Film bada, czy można zmienić ścieżki życia młodych ludzi, którzy znaleźli się na niewłaściwym torze. To również krytyczne spojrzenie na współczesne filipińskie społeczeństwo, w którym tysiące dzieci, w tym nawet tych kilkuletnich, mieszka na ulicach.

Opis organizatora

Oceń film
Galeria


Plakat