Lubow – miłość po rosyjsku

Czołówka

Tytuł oryg.:
Lyubov – Love in Russian
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Szwecja
Rok produkcji:
2017
Reżyseria:
Staffan Julén
Operator:
Majaq Julen
Czas trwania:
89 min.

Opis filmu

Miłość szczęśliwa nie należy do wielkich tematów literatury rosyjskiej. Wojna, cierpienie, absurd życia czy inne egzystencjalne problemy owszem. Dlatego pisząca po rosyjsku białoruska noblistka Swietłana Aleksijewicz, która sama do tej pory nie zajmowała się tematyką miłości, przeprowadziła szereg wywiadów z Rosjanami, by w filmowym kadrze uchwycić tę nieznaną część rosyjskiej duszy. W miejsce wielkich bohaterów Dostojewskiego i Tołstoja, Aleksijewicz wprowadza zwyczajnych emerytów, nowożeńców, fryzjerkę, etnolożkę, malarza, tłumaczkę i innych, którzy przeżyli miłość i dziś, starannie dobierając słowa, próbują opowiedzieć, czym było to doświadczenie. Pisarka staje się wrażliwym medium, dzięki któremu często introwertyczni, głęboko skryci rozmówcy, zaczynają przemawiać literaturą.

O ile uczucie miłości jest prawdopodobnie uniwersum kultury, a towarzyszące mu reakcje fizjologiczne w mniejszym lub większym stopniu towarzyszą wszystkim mieszkańcom ziemi, to doświadczenie, świadomość i pamięć uczucia różni się międzykulturowo, międzyjednostkowo i – jak sugeruje film Staffana Juléna – międzynarodowo. Dla „rosyjskiej duszy” miłość bowiem niemal nierozerwalnie wiąże się z cierpieniem.

Opis organizatora

Spotkanie z pisarzami Jackiem Hugo-Baderem i Pauliną Wilk

Reporterów na ogół interesuje nieszczęście – przyjeżdżają, aby zadać trudne pytania o sprawy bolesne i budzące sprzeciw. Ale jak zapytać o miłość, o wszystko, co najlepsze? Nagrodzona Nagrodą Nobla reporterka Swietłana Aleksijewicz zmienia rozmowy w sztukę. Stworzyła własny gatunek literacki – polifoniczną powieść głosów. Na czym polega jej talent do uruchamiania szczerości? Jak otwierać serca w świecie postsowieckim?

W spotkaniu udział wezmą:

Jacek Hugo-Bader – jeden z najważniejszych polskich reporterów. Uwielbia Rosję i byłe kraje Sojuza. Na rowerze pokonał Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet. Jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. Zimą samotnie odbył podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku. Opublikował poświęcone Rosji i krajom byłego ZSRR bestsellery, m.in. „Białą gorączkę“, „Dzienniki Kołymskie“ oraz „W rajskiej dolinie wśród zielska“. W maju ukaże się jego nowa książka „Audyt“.

Paulina Wilk – pisarka i dziennikarka, opublikowała m.in. „Lalki w ogniu. Opowieści z Indii“ i „Pojutrze. O miastach przyszłości“, na stałe związana z „Kwartalnikiem Przekrój“. Współorganizatorka Big Book Festival – międzynarodowego festiwalu czytania, na którym gościła Swietłana Aleksijewicz. Recenzowała książki białoruskiej Noblistki i przeprowadzała z nią wywiady.

Partner: Big Book Festival


Oceń film
Galeria