The Last Poets: Przerażeni rewolucją

Czołówka

Tytuł oryg.:
Scared of Revolution
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Holandia
Rok produkcji:
2018
Reżyseria:
Daniël Krikke
Operator:
Thomas Fibbe
Czas trwania:
72 min.

Opis filmu

W latach 60. i 70. ubiegłego wieku Umar Bin Hassan był głosem walki o prawa czarnoskórych w Ameryce. Wraz z kilkoma poetami stworzył grupę The Last Poets, która miała znaczny wpływ na wczesnych raperów i takich artystów jak Gil Scott Heron czy David Bowie. Sprzedał milion płyt, choć w jednym ze swoich najbardziej znanych utworów, „Niggers Are Scared of Revolution”, krytykował czarnych braci za zbyt zachowawcze działania. Dziś dobiega siedemdziesiątki, ale jego duszę trawią te same demony.

Film zabiera nas w podróż do dzieciństwa Umara, pełnego rasizmu, biedy i nienawiści do samego siebie. Pokazuje jak emocjonalne konflikty znalazły wyraz w poezji, zaistniały w rapie i stały się głosem progresywnego ducha czasów. Ale też jak niemal doprowadziły Umara do destrukcji w narkotykowym uzależnieniu i zniszczyły więzy rodzinne. Dziś Umar mierzy się z dawnymi demonami i oddaje głos wszystkim, których zaniedbał.

-----

Umar Bin Hassan hasn’t even hit 70 yet, but he walks with difficulty and there’s sadness and fatigue in his eyes. As a member of The Last Poets, a group of performance poets who expressed the progressive spirit of the times starting in the late 1960s, he was a major influence on later hip-hop artists. ”Scared of Revolution” concentrates on Hassan’s personal life, in which he still fights his demons.

Opis Millennium Docs Against Gravity

Oceń film
Galeria


Plakat