Za głosem serca

Czołówka

Tytuł oryg.:
Hjertelandet
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Dania, Holandia, Szwecja
Rok produkcji:
2019
Reżyseria:
Janus Metz, Sine Plambech
Operator:
Henrik Bohn Ipsen, Lars Skree , Sophia Olsson
Czas trwania:
90 min.

Opis filmu

W okręgu Thy w północnej Danii żyje 926 tajskich kobiet. 25 lat temu nie mieszkała tam ani jedna. Wyjątkiem była Sommai, która poznała swojego męża w Pattayi, słynnym tajskim kurorcie, słynącym z prostytucji. Jak większość pracujących tam dziewczyn, marzyła o poznaniu mężczyzny z Zachodu. Nie chodziło o to, by był bogaty, młody czy atrakcyjny. Wystarczyło, że zaoferuje jej małżeństwo. Dziś jest obywatelką Danii i pomaga innym kobietom znaleźć partnera w Europie. I choć taki rodzaj świadczeń łatwo uznać za sutenerstwo, kręcony na przestrzeni 10 lat film Janusa Metza („Armadillo – wojna jest w nas”) i Sine Plambech dodaje wiele kolorów do tego wydawałoby się czarno-białego obrazu małżeństw międzykulturowych.

Przez 10 lat śledzimy losy związku Sommai i kilku podobnych duńsko-tajskich par, a także dwóch kobiet, które z różnych powodów nie zdecydowały się na wyjazd do Europy. Dopiero w szerszym kontekście europejskiego dobrobytu i zasad traktowania drugiego człowieka, biedy i dramatów życia w wiosce Sommai, a przede wszystkim dzięki wglądowi w wybory i trudne decyzje bohaterów filmu, mamy możliwość nieco zniuansować postrzeganie takich małżeństw, które często są odbierane bardzo stereotypowo.

-----

”Heartbound” is a unique longitudinal study of a network of Thai/Danish marriages shot over ten years. It is an exploration of globalization over time set on the intimate stage of marriage and family. The film follows four couples and their children. It documents how their lives develop as a consequence of the economic and emotional bonds that tie them together. It is an ensemble piece and an epic family drama set in two outskirt communities at either side of the global divide – yet intimately connected through marriage migration.

Opis Millennium Docs Against Gravity

Oceń film
Galeria


Plakat