Złodzieje czasu

Czołówka

Tytuł oryg.:
Time Thieves
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Hiszpania, Francja
Rok produkcji:
2018
Reżyseria:
Cosima Dannoritzer
Operator:
Nina Bernfeld
Czas trwania:
84 min.

Opis filmu

Jedną z konsekwencji neoliberalnej globalizacji i długotrwałego procesu modernizacji w zachodnim duchu jest zmiana koncepcji czasu. Niegdyś, gdy rytm dnia odmierzał cykl słońca, później zegar słoneczny, klepsydra czy dzwonnica kościelna, czas był powiązany z naturalnym rytmem przyrody i życia. Dziś, gdy każda minuta ma swoją cenę, w setnych sekundy rozstrzyga się zwycięstwo w zawodach, a operacje na giełdzie dokonywane są w tempie nanosekund (czyli miliardowych części sekundy), kruchość ludzkiej egzystencji jest coraz gorzej tolerowana, a sen przestaje być czymś koniecznym i nieuniknionym. W efekcie żyjemy w bezsennym świecie, w którym za sen trzeba płacić (np. w postaci kupna leków nasennych). Jak to się stało, że coś, co było naszym naturalnym zasobem, stało się dziś luksusem? Kto okradł nas z czasu?

Reżyserka filmu zabiera nas w podróż do źródeł współczesnej koncepcji czasu. Poprzez serię wywiadów z ekspertami, działaczami na rzecz praw pracowniczych i inżynierami, pokazuje m.in. do jakich paradoksów doprowadziła kapitalistyczna organizacja pracy, jak powstało zjawisko karoshi (śmierci z przepracowania) czy jak uchwalono we Francji „prawo Mathys” do przekazywania wolnych dni na rzecz współpracowników, których dzieci chorują.

-----

Forget water, oil and rare earths - there is a new resource everyone wants: our time. This documentary investigates how time has become money, and how we can claim back control over this precious but finite resource.

Opis Millennium Docs Against Gravity

Oceń film
Galeria


Plakat