Ojo Guarena – tajemnice jaskini

Czołówka

Tytuł oryg.:
Ojo Guarena
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Belgia, Hiszpania
Rok produkcji:
2018
Reżyseria:
Edurne Rubio
Operator:
Edurne Rubio, Sergi Gras, Alvaro Alonso de Armino
Czas trwania:
55 min.

Opis filmu

Gdy rozpoczyna się film, naszym oczom ukazuje się wyjście z jaskini. To jednak nie będzie scenariusz platoński, nie podążymy ku światłu, ale razem z grupą speleologów wrócimy do jej wnętrza. I zostaniemy tam aż do końca seansu. Zanim przyzwyczaimy oczy do mroku, nasz zmysł słuchu zacznie się wytężać. Krople wody będą dudniły głośno, odbijając się od ziemi.

Wiedzeni głosem artysty i reżysera, Edurne Rubio, wyruszymy w podróż w głąb jednego z największych systemów jaskiń, Ojo Guarena, liczącego ponad 90 kilometrów galerii i przejść na obszarze około 14 000 hektarów. Przedzierając się przez ciemność, dotrzemy do niespodziewanego bogactwa form życia i śladów historii tego miejsca, jak choćby odcisków ludzkich stóp sprzed 17 000 lat. I tak jak nie dowiemy się, co zobaczymy w kolejnej galerii, tak też kierunek opowieści Rubio i jego przyjaciół, którzy eksplorowali tę jaskinię od lat 60. XX wieku, nieraz nas zaskoczy.

-----

In ”Ojo Guarena”, we join a group of speleologists who enter the gigantic cave of the same name in Spain. We barely notice the prehistoric traces and the contours of the spaces, but we hear all the better: drops of water that have for ages been recreating the shape of the cave and continue to do so to date, as well as echoes of human footsteps. Edurne Rubio punctuates this soundscape with memories of the speleologists and revolutionary songs that denounce Franco's dictatorship. A journey through space and time.

Opis Millennium Docs Against Gravity

Oceń film
Galeria


Plakat