Wyrok Hadwina

Czołówka

Tytuł oryg.:
Hadwin's Judgement
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Wielka Brytania, Kanada
Rok produkcji:
2015
Reżyseria:
Sasha Snow
Operator:
Sasha Snow, Simon Schneider
Czas trwania:
91 min.

Opis filmu

Thomas Grant Hadwin pracował jako ekspert w kanadyjskim regionie Pacific Northwest. Był inżynierem leśnym w kilku najstarszych systemach leśnych na Ziemi. Jego zadaniem było znalezienie największych, najcenniejszych drzew, ich wycięcie i sprowadzenie do tartaku. Destrukcyjne strategie pracodawców doprowadziły do tego, że zaczął pisać listy do szefa, które z czasem zmieniły się w obsesyjną jednoosobową kampanię przeciw działalności tartaków. Jej kulminacją był spektakularny akt wandalizmu. W styczniu 1997 roku Hadwin ściął jedno z najważniejszych drzew Ameryki Północnej, tzw. „Złoty świerk”, uważany za święty przez miejscowy lud Haida. W ten sposób chciał zaprotestować przeciwko przemysłowi pozyskiwania drewna. Po ścięciu drzewa wysłał faks do mediów i narodu Haida, w którym przyznał się do winy, twierdząc, że motywowała nim wściekłość i nienawiść do wyszkolonych specjalistów uniwersyteckich i ich ekstremistycznych zwolenników. Jego czyn spotkał się z oburzeniem i medialną nagonką. Wytoczono mu proces, ale Hadwin w niewyjaśnionych okolicznościach zaginął.

Film opowiada tę niesamowitą historię. Łączy rekonstrukcje, w których Hadwina gra aktor Doug Chapman z wywiadami na jego temat oraz przepięknymi obrazami kanadyjskiej przyrody. Ukazuje spektakularne ujęcia natury, którą ekoterrorysta Hadwin ośmielił się skrzywdzić po to, aby ją ocalić. Film próbuje zgłębić motywy tego desperackiego protestu i jego konsekwencje, przeplatając spekulacje i fakty. Powstawał przez 7 lat. Jest inspirowany opublikowaną w 2010 roku nagradzaną książką Johna Vaillanta „The Golden Spruce: A True Story of Myth, Madness and Greed”.

-----

The film chronicles the tormented transformation of Grant Hadwin from expert logger to environmental terrorist, a man who dared to challenge the destruction of the world's last great temperate rainforest. Hadwin’s one-man crusade culminated in a perverse and outrageous act of protest that was, in itself, a crime against nature. The film interweaves speculation, myth and reality to explore the motives behind Hadwin’s desperate protest, and the consequences of his actions. It charts his descent into torment and self-destruction, a journey that ended with a mysterious discovery that made him not just ”a madman”, but also a visionary.

Opis Millennium Docs Against Gravity

Oceń film
Galeria


Plakat