Trucizna codziennego użytku

Czołówka

Tytuł oryg.:
The Devil We Know
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
USA
Rok produkcji:
2018
Reżyseria:
Stephanie Soechtig
Operator:
Rod Hassler
Czas trwania:
88 min.

Opis filmu

Zachodniej Wirginii postanowiła złożyć przeciwko firmie jeden z największych pozwów zbiorowych w historii prawa ochrony środowiska. Film przedstawia historię tej bezprecedensowej walki. Wynaleziony w 1945 roku teflon jest dziś niezwykle popularny. Nie tylko zrewolucjonizował domowe gotowanie dzięki nieprzywierającym patelniom, ale obecny jest niemal wszędzie: od wodoodpornej odzieży sportowej po worki do popcornu przeznaczone do mikrofalówki. Niewiele wiadomo na temat jego potencjalnego wpływu na konsumentów, poza faktem, że zawiera związek chemiczny o nazwie C8, który ma bardzo długi okres trwałości i można go obecnie znaleźć w krwioobiegu niemal 99% Amerykanów. Powoduje też poważne uszczerbki na zdrowiu, o czym boleśnie przekonali się mieszkańcy Parkersburga w Zachodniej Wirginii. To tutaj znajduje się fabryka teflonu koncernu DuPont, która jest ekonomicznym sercem miasta i jednocześnie jego głównym trucicielem. Pracujące w niej kobiety rodziły dzieci z poważnymi schorzeniami, a okoliczni rolnicy tracili masowo bydło i inne zwierzęta na skutek zanieczyszczenia środowiska odpadami chemicznymi. Produkująca C8 firma 3M, jak również wytwarzający teflon koncern DuPont za wszelką cenę próbowały latami ukryć jego trujące efekty. Kiedy 3M przestało produkować C8 ze względu na wyniki badań, DuPont zdecydował się sam go wytwarzać, pompując trującą teflonową substancję chemiczną w powietrze i zaopatrując w wodę z jej domieszką ponad 70 000 ludzi. Garstka mieszkańców Zachodniej Wirginii postanowiła ujawnić te niecne działania i złożyć jeden z największych pozwów zbiorowych w historii prawa ochrony środowiska.

Film przedstawia historię tej bezprecedensowej walki z przerażającą chciwością chemicznej korporacji i jej wątpliwego zwycięstwa. DuPont może bowiem kontynuować produkcję C8, ale ze zmienionym wzorem chemicznym.

-----

”The Devil We Know” is the story of how one synthetic chemical, used to make Teflon products, contaminated a West Virginia community. But new research hints at a much broader problem: nearly all Americans are affected by exposure to non-stick chemicals in food, drinking water, and consumer products. With very little oversight on the chemical industry in this country, we invite you to learn more about the problem and how you can protect yourself and your family.

Opis Millennium Docs Against Gravity

Oceń film
Galeria