Nowy, lepszy człowiek

Czołówka

Tytuł oryg.:
More Human Than Human
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Holandia, USA, Belgia
Rok produkcji:
2018
Reżyseria:
Tommy Pallotta, Femke Wolting
Operator:
Guido van Gennep
Czas trwania:
79 min.

Opis filmu

Twórcy filmu postanowili zbudować robota, który zastąpi ich w roli filmowców. Projektują, budują i programują sztuczną inteligencję, żeby sprawdzić, czy będzie ona w stanie przeprowadzić z nimi wywiad. Bo jeśli robot potrafi nauczyć się samodzielnie składać ręcznik, to może pewnego dnia będzie mógł też zrobić operację lub prowadzić wojnę? Film inicjuje debatę o potencjale sztucznej inteligencji. Konfrontuje nas również z etycznymi dylematami dotyczącymi sposobu, w jaki jest programowana i wartości przyświecających pracy naukowców. Szybki rozwój sztucznej inteligencji i jej znaczący wpływ na nasze życie jest faktem. Kiedyś była domeną science fiction i futurystycznych wizji, dziś jest częścią naszej rzeczywistości.

Samojezdne auta, na własną rękę poszukujące celu drony, technologie pozwalające rządom zbierać nasze dane osobowe – jesteśmy otoczeni przez inteligentne maszyny. Coraz częściej oczekujemy też od nich, że nas poznają, zrozumieją i przewidzą nasze potrzeby. Naukowcy przewidują, że w ciągu 15-30 lat zwykły komputer domowy przekształci się w inteligentną maszynę przypominającą człowieka. Z jednej strony sztuczna inteligencja to triumf ludzkiego umysłu. Ale powinniśmy się przygotować na poważne społeczne i etyczne konsekwencje jej powstania. Czy oznacza ona koniec naszego gatunku i zapowiada początek nowego? Dlaczego ludziom tak zależy, żeby stworzyć inteligencję, która może stać się przyczyną ich zagłady? Jak możemy nauczyć się radzić sobie z nową, sztucznie stworzoną istotą i pokierować jej zachowaniem?

----- 

”More Human Than Human” explores what it means to live in the age of intelligent machines. In this personal, playful and at times dramatic quest, the filmmaker finds out how much of his creativity and human values are at stake as he builds his own robot to replace himself as a filmmaker. More than just an exposé on the pros and cons of new technology, the filmmaker’s journey takes him to the world’s leading AI experts and robot pioneers confronting them with existential questions such as: will AI, infinitely smarter, interconnected and possibly self-aware, render humanity obsolete?

Opis Millennium Docs Against Gravity

Oceń film
Galeria


Plakat