Proces

Czołówka

Tytuł oryg.:
Process
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Holandia
Rok produkcji:
2018
Reżyseria:
Siergiej Łoźnica
Czas trwania:
128 min.

Opis filmu

W 1930 roku w Moskwie grupa czołowych ekonomistów i inżynierów została oskarżona o spiskowanie przeciwko rządowi sowieckiemu. Zarzucono im zawarcie tajnego paktu z francuskim premierem Raymondem Poincarém i innymi zachodnimi przywódcami w celu przywrócenia kapitalizmu i spowodowania upadku ZSRR. Zarzuty były sfingowane, ale wszyscy zostali zmuszeni do przyznania się do zbrodni, których nigdy nie popełnili.

Film Siergieja Łoźnicy ukazuje tę pokazową machinę państwowego terroru stworzoną przez Stalina w celu legitymizacji jego władzy. Dzięki pieczołowicie wybranym i odrestaurowanym czarno-białym archiwalnym nagraniom, mamy szansę przyjrzeć się procesowi, w którym wszyscy z premedytacją kłamali – od oskarżonych, przez świadków, aż po sędziów. Obserwujemy sfabrykowane zeznania w połączeniu z fragmentami nagrań demonstracji przeciwko francuskiemu premierowi podczas procesu, który obserwowały tłumy ludzi. Oskarżeni świadczą przeciwko sobie, a nacisk położony jest na z góry ustalony i zaplanowany werdykt. Proces przypomina teatralny spektakl. Film Siergieja Łoźnicy pozwala zanurzyć się w totalitarnej rzeczywistości ZSRR. Ten utrzymany w kafkowskiej stylistyce fascynujący przykład dokumentalnego found footage okazuje się niezwykle aktualny dzisiaj, kiedy fake newsy i propaganda tworzone są przez rządy różnych państw dla realizacji politycznych celów.

-----

In 1930 in Moscow, USSR. the Soviet government puts a group of top rank economists and engineers on trial, accusing them of plotting a coup d'état. The charges are fabricated, but the punishment, if convicted, is death.

Opis Millennium Docs Against Gravity

Oceń film
Galeria