Parkiet

Czołówka

Tytuł oryg.:
Parquet
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Rosja, Polska, Wielka Brytania
Rok produkcji:
2020
Reżyseria:
Aleksandr Mindadze
Scenariusz:
Aleksandr Mindadze
Operator:
Oleg Mutu
Obsada:
Agata Kulesza, Andrzej Chyra, Jewgienija Dodina, Władimir Miszukow, Taavi Eelmaa, Wasilij Michajłow, Marina Manycz, Aleksandr Isakow
Czas trwania:
88 min.

Opis filmu

„Parkiet” to pierwsza od pięciu lat praca klasyka kina rosyjskiego, reżysera Aleksandra Mindadze. W tym roku film został zaprezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie, gdzie znalazł się w programie pozakonkursowym.

To eksperymentalny dramat opowiadający o trzech bohaterach, którzy spotykają się po wielu latach, by powtórzyć tango we troje, taniec, który przyniósł im niegdyś sławę. Główny bohater to Herman, zwany Kakadu (Andrzej Chyra, znany również widzom „Sputnika” z filmu „Doktor Liza”) – w przeszłości Don Juan i zdobywca serc. Jego partnerkami na parkiecie są jego była kochanka oraz była żona – Elizabet (Agata Kulesza) i Walensja (Jewgienija Dodina). Spotykają się ponownie na parkiecie; ćwiczą, przeżywają silne uczucia, odkrywają relacje, kochają i nienawidzą. W trakcie filmu reżyser bada najtrudniejsze, kryzysowe momenty ludzkiego życia: utratę miłości, strach przed starością i świadomość, że śmierć może nas dogonić w każdej chwili.

Akcja filmu jest prawie bezzdarzeniowa, natomiast zdjęcia, dzięki mistrzowskiej pracy operatora Olega Mutu, przypomina wirtuozowski taniec.

Opis organizatora

Oceń film
Galeria