Odwet

Czołówka

Tytuł oryg.:
Odwet
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
1982
Premiera:
1983/11/21
Reżyseria:
Tomasz Zygadło
Scenariusz:
Tomasz Zygadło
Scenografia:
Roman Wołyniec
Kostiumy:
Irena Włodarczyk
Montaż:
Irena Choryńska
Muzyka:
Jan Kanty Pawluśkiewicz
Operator:
Jacek Zygadło
Obsada:
Leon Niemczyk, Roman Wilhelmi, Elżbieta Czyżewska, Ewa Wiśniewska, Adam Ferency, Wojciech Wysocki, Dorota Pomykała, Danuta Balicka, Alicja Migulanka, Zofia Czerwińska, Marian Dziędziel, Halina Buyno-Łoza, Teresa Iżewska, Helena Norowicz, Marek Nowakowski
Czas trwania:
101 min.

Opis filmu

Zainspirowany poematem Aleksandra Błoka i poezją Bolesława Leśmiana film zaczyna się od onirycznej, dwudziestominutowej sekwencji przedstawiającej dwóch młodych mężczyzn, którzy wznoszą się ponad ziemię i szybują ponad górskim krajobrazem. Akcja główna dzieje się jednak wiele lat później, kiedy główni bohaterowie, Midroń i Świdrycki spotykają się przypadkiem po latach w górskim schronisku, w którym przebywali jako młodzieńcy. Zarówno mężczyźni, jak i ich żony mają okazję, by powrócić wspomnieniami do dawnych pragnień i dokonać bilansu życiowego.

Niezwykle gorzki obraz degrengolady społecznej rozgrywa się w górskim schronisku, niczym „Spirala” Krzysztofa Zanussiego i podobnie jak tamten film pyta o sens egzystencji. Tomasz Zygadło konsekwentnie maluje czarny obraz, nie dając widzom żadnej nadziei.

Dorota Masłowska i Kasper Bajon wybrali ten film jako najlepszy na Niebyłym FPFF. Dzięki tej nagrodzie "Odwet" został zrekonstruowany i ponownie będziemy mogli go oglądać w Iluzjonie.  Trzeci gość, czyli Jacek Zygadło to brat reżysera, autor zdjęć i człowiek, który nadzorował rekonstrukcję. 

Oceń film
Galeria


Plakat