Idź pod prąd

Czołówka

Tytuł oryg.:
Idź pod prąd
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
2024
Reżyseria:
Wiesław Paluch
Scenariusz:
Wiesław Paluch, Doman Nowakowski
Scenografia:
Dorota Sławecka, Patryk Krajewski
Kostiumy:
Kaja Rogacz
Montaż:
Olga Bejm
Muzyka:
Eugeniusz Olejarczyk, KSU
Operator:
Artur Żurawski
Obsada:
Ignacy Liss, Maciej Piotrowski, Igor Paszczyk, Bartłomiej Deklewa, Piotr Głowacki, Szymon Kukla, Zuzanna Galewicz, Wiktoria Kruszczyńska, Karol Lelek
Czas trwania:
97 min.

Opis filmu

Druga połowa lat 70. XX wieku. Kilku nastolatków z Ustrzyk Dolnych, na czele z charyzmatycznym i niezdyscyplinowanym uczniem ustrzyckiej zawodówki, Siczką, postanowiło zostać punkami i grać punk rocka. Zainspirowali się usłyszanym w zagranicznej radiostacji zespołem Sex Pistols i nową kulturą „punk”. Na początek wysyłają do Radia Wolna Europa list z prośbą o więcej „muzyki wolnych ludzi” na antenie. Ku ich zdumieniu list zostaje odczytany w audycji na żywo, a stacja zaczyna emitować cotygodniowy program dotyczący muzyki punk. Oczywiście ani Siczka, ani reszta chłopców nie ma pojęcia o tym, jak wielką rzecz zapoczątkuje ta skromna audycja i jak wielkie, mroczne moce wyruszą przeciwko nim!

List odczytany w Wolnej Europie został zauważony przez przedstawicieli PRL-owskiego aparatu represji. Oficer SB, Jerzy Majak przesłuchując Siczkę jasno daje do zrozumienia, że Ustrzyki Dolne to nie Londyn i na terenie jego gminy żadnego „punka” nie będzie. Niezrażony Siczka wraz z kolegami tworzy – na złość wszystkim – punkrockowy zespół muzyczny KSU oraz przeszczepia na grunt zapyziałej gminy elementy londyńskiej „kultury punk”. Nagle, część grzecznej dotąd, szkolnej młodzieży przekłuwa sobie agrafkami policzki, nosi żyletki, łańcuchy, irokezy… Tymczasem Siczka i KSU stają się ogólnopolskimi gwiazdami „muzycznego drugiego obiegu”.

Opis dystrybucyjny

Oceń film




Galeria


Plakat