Pierwszy dzień wolności

Czołówka

Tytuł oryg.:
Pierwszy dzień wolności
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
1964
Reżyseria:
Aleksander Ford
Scenariusz:
Bohdan Czeszko
Scenografia:
Tadeusz Wybult
Kostiumy:
Lech Zahorski
Montaż:
Mirosława Garlicka
Muzyka:
Kazimierz Serocki
Operator:
Tadeusz Wieżan
Obsada:
Beata Tyszkiewicz, Tadeusz Łomnicki, Tadeusz Fijewski, Ryszard Barycz, Krzysztof Chamiec, Elżbieta Czyżewska, Roman Kłosowski, Mieczysław Stoor, Mieczysław Kalenik, Zdzisław Leśniak
Czas trwania:
90 min.

Opis filmu

Kończy się wojna, z niemieckiego oflagu zostają zwolnieni polscy oficerowie – docierają do pobliskiego miasteczka. Większość jego mieszkańców uciekła w głąb kraju, wśród nielicznych pozostałych jest tutejszy lekarz, doktor Rhode, którym kierowała zarówno etyka zawodowa, jak i przekonanie, że nie ma powodu uciekać. Razem z nich zostały trzy córki – Inga, Luzzi i Lorchen. Los styka ich z polskimi oficerami – jeden z nich, Jan, słysząc, że Inga została zgwałcona przez byłych robotników przymusowych, oferuje opiekę. Pomiędzy nim a dziewczyną nawiązuje się bliższa więź, ale jego postawa powoduje konflikt między Polakami. Tymczasem do miasteczka wraca narzeczony Ingi, esesman Otto.

Filmowa adaptacja słynnej sztuki Leona Kruczkowskiego. Próba stworzenia wolnego od narodowych stereotypów studium postaw moralnych i oddania głosu drugiej stronie. Pierwszy w polskim kinie film pokazujący konsekwencje wojny z perspektywy niemieckich cywilów, przede wszystkim kobiet.

Oceń film




Galeria


Plakat