Cud nad Wisłą

Czołówka

Tytuł oryg.:
Cud nad Wisłą
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
1921
Reżyseria:
Ryszard Bolesławski
Scenariusz:
Adam Zagórski
Operator:
Zbigniew Gniazdowski
Obsada:
Władysław Grabowski, Stefan Jaracz, Jadwiga Smosarska, Kazimierz Junosza-Stępowski, Anna Belina, Edmund Gasiński, Honorata Leszczyńska, Wincenty Rapacki, Leonard Bończa-Stępiński
Czas trwania:
52 min.

Opis filmu

Film Bolesławskiego to dramat patriotyczny ilustrujący epizody wojny polsko-bolszewickiej. Wyróżnia się sprawną realizacją dokonaną przez aktora i reżysera słynnego MCHAT-u, który później stał się uznanym hollywoodzkim twórcą. „Cud nad Wisłą” powstał na zamówienie Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych. Ze względu na doborową obsadę oraz budzący emocje temat, obraz cieszył się ogromnym powodzeniem wśród polskiej publiczności.

Akcja filmu rozpoczyna się w wigilijny wieczór 1919 roku na wschodnich kresach Rzeczypospolitej w dworku rodu Granowskich. W spokojne życie członków rodziny wraz z bolszewickim najeźdźcą wdziera się wojna. Po wielu dramatycznych wydarzeniach, zwycięskie natarcie wojsk polskich przywraca pokój a bohaterom pozwala wreszcie, po długiej rozłące, na rozpoczęcie nowego, szczęśliwego życia. Końcowe sekwencje filmu zawierają dokumentalny zapis wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej w dniu 14 sierpnia 1920 roku.

Oceń film
Galeria