Relacja z otwarcia przeglądu „Kraj folkloru? Obrazy wsi w polskim kinie” – spotkanie z twórcami „Konopielki”

W niedzielę, 16 października, gościliśmy w Iluzjonie twórców filmu „Konopielka” Witolda Leszczyńskiego. W spotkaniu z widzami wzięli udział: aktorka – Anna Seniuk, aktor –Krzysztof Majchrzakautor zdjęć – Zbigniew Napiórkowskoraz scenograf – Maciej Maria PutowskiArtyści z dużym sentymentem wspominali pracę przy realizacji dzieła, a także postać samego reżysera Konopielki, melomana, osoby o niezwykłej wizji artystycznej i wybitnym talencie.

Prowadząca spotkanie – Anna Bielak zapytała twórców, czym był dla nich udział w tym filmie.

Odpowiedziała Anna Seniuk:

Film ten był dla mnie dojmującym przeżyciem. Bardzo się cieszę, że los obdarzył mnie spotkaniem z kolegamiaktorami i reżyserem, Witoldem Leszczyńskim. »Konopielka«  to film wyjątkowy. Weszłam na koniec seansu, na ostatnie 10-15 minut. Miałam dziś przedstawienie, więc przybiegłam do państwa prosto z teatru. Popłakałam się na końcu. Już zapomniałam, że to tak piękny film. Wydaje mi się, że »Konopielka«  jest jak dobre wino. Dojrzała w naszych czasach. Jest coś tak pięknego i czystego, w tym co proponuje nam Leszczyński. Każe nam się zastanowić, zapatrzeć w siebie, w to co robimy, co myślimy o prawości, czystości, o archetypie o którym możemy mówić w tym filmie (...). »Konopielka«  się nie zestarzała, wciąż ma swoich fanów. Stawia nas przed wieloma pytaniami, aktualnymi teraz, jak i w latach 80. ”.

Niedzielna projekcja „Konopielki” zainaugurowała przegląd filmowy  „Kraj folkloru? Obrazy wsi w polskim kinie”, podczas którego nasi widzowie zobaczą jeszcze dzieła: „Jasne łany”, „Pożegnanie z diabłem”, „Żona dla AustralijczykaTańczący JastrząbJańcio WodnikWeseleZ daleka widok jest piękny.

W dniach 16-25 października, na multimedialnych ekranach w rotundzie kina Iluzjon, zaprezentujemy także plakaty do filmów poruszających tematykę polskiej wsi.

Więcej informacji o wydarzeniu