Jubileuszowa, 10 edycja jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, jakim jest PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL (http://planetedocff.pl/) odbędzie się w dniach 10 – 19 maja w warszawskich kinach Kinoteka oraz Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej. Po raz drugi festiwal będzie miał równoległą odsłonę: we Wrocławiu (12 - 19 maja) oraz w kinach studyjnych w 20 miastach w Polsce w ramach „weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC” (17-19 maja).
Podczas tegorocznej edycji pokazanych zostanie ponad 140 filmów, w tym takich twórców jak: Nicolas Philibert, Peter Mettler, Siergiej Łoźnica, Bartek Konopka, Maciej Drygas oraz Anka i Wilhelm Sasnal. Dodatkowe atrakcje to koncerty gwiazd: jazzu – Freda Fritha i alternatywnego rocka – zespołu Efterklang oraz wystawa prac Sharon Lockhart w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
W programie tegorocznego festiwalu:
I. NOWE POLSKIE FILMY NA 10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL
Na festiwalu, który rozpoczął karierę „Królika po berlińsku” Bartka Konopki, światowe i polskie premiery będą miały polskie filmy, m.in.: nowy film twórcy nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku - „Sztuka znikania”, nowy film mistrza polskiej szkoły dokumentalnej - Macieja Drygasa pt. „Abu Haraz", „Aleksander” Anki i Wilhelma Sasnali, biograficzny film o wybitnym polskim fotografie Tomaszu Tomaszewskim „Czarna skrzynka” w reż. Krzysztofa Kowalskiego, „Mundial. Gra o wszystko” Michała Bielawskiego, „Joanna” Anety Kopacz – film o Joannie Sałydze, zmarłej w 2012 roku na raka autorce popularnego bloga Chustka, „Kisieland” Karola Radziszewskiego – zapis spotkania znanego artysty wizualnego Karola Radziszewskiego z Ryszardem Kisielem, twórcą „Filo” – pierwszego gejowskiego zine’u w Europe Środkowej i inne.
II. WYBITNE ZAGRANICZNE FILMY DOKUMENTALNE NA FESTIWALU PLANETE+ DOC:
- „Scena zbrodni” Joshuy Oppenheimera - laureat Nagrody Publiczności na tegorocznym Berlinale, według Wernera Herzoga „jeden z najważniejszych dokumentów ostatnich 30 lat”.
- „Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz” Petera Mettlera – hipnotyzująca podróż w czasie i przestrzeni w reżyserii wizjonera światowego kina dokumentalnego, artysty audiowizualnego i fotografa.
- „Kocham radio” Nicolasa Philiberta – nowy film twórcy „Być i mieć”, pokazujący magię wyjątkowego medium, jakim jest radio.
- „Pussy Riot. Modlitwa punka” Mike’a Lernera i Maksyma Pozdorowkina – poruszający dokument o najsłynniejszych więźniarkach Rosji Putina, członkiniach zespołu Pussy Riot, skazanych na 7 lat więzienia za skandalizujący performans w jednej z moskiewskich cerkwi.
- „(Nie)prawdziwa historia Monty Pythona według Grahama Chapmana 3D” Billa Jonesa, Jeffa Simpsona i Bena Timletta – niezwykła podróż do barwnego świata grupy Monty Pythona.
- „Strażnicy” Drora Moreha – tegoroczny kandydat do Oscara w kategorii „najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny”.
- „Ogród mojego ojca” Petera Liechti – wyróżniony na tegorocznym Berlinale przez jury czytelników dziennika „Tagesspiegel”.
- „Mój najstarszy kuzyn” Alana Berlinera – nowy film amerykańskiego mistrza autorskiego kina dokumentalnego.
- „Nie zapomnij mnie” Davida Sievekinga – słodko-gorzka kronika rodzinnych perypetii twórcy filmu „David chce odlecieć”.
- „Green Porno” Isabelli Rossellini – seria humorystycznych skeczy filmowych o tematyce ekologicznej, stworzona i zagrana przez znaną aktorkę Isabellę Rossellini.
- „GMO. Wszyscy jesteśmy królikami doświadczalnymi” Jean-Paula Jauda – wstrząsający dokument, ujawniający wyniki najnowszych badań nad GMO.
- „Więcej niż miód” Markusa Imhoofa – dokumentalny blockbuster i jeden z najdroższych w historii filmów dokumentalnych (jego budżet wyniósł ok. 2 milionów euro).
- „W złym czasie i w złym miejscu” Johna Appela – reżyser stara się ustalić, kim są osoby, które przeżyły zamach Andersa Breivika i jak się znalazły na norweskiej wyspie Utoya.
- „Ogień 3D” Bruno Hullina – oszałamiający wizualnie spektakl kultowego kabaretu Crazy Horse w Paryżu, o którego oprawę wizualną zadbał znany projektant mody Christian Louboutin.
"Więcej niż miód", reż. Markus Imhoof
III. RETROSPEKTYWY I WYSTAWY
Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu PLANETE+ DOC będzie wizyta Petera Mettlera – twórcy filmowych esejów dokumentalnych, artysty audiowizualnego i fotografa. 13 maja w warszawskim Teatrze Studio Peter Mettler spotka się na scenie z Fredem Frithem, światowej sławy jazzowym eksperymentatorem, jednym z najbardziej oryginalnych twórców muzyki gitarowej, aby stworzyć niepowtarzalne, audiowizualne show. Mettler, korzystając ze stworzonego przez siebie autorskiego programu komputerowego, zmiksuje na żywo zdjęcia, klipy i fragmenty filmów pochodzące z gromadzonej przez niego od lat bazy. Z kolei Frith w oryginalny sposób połączy eksperymenty gitarowe, elementy jazzu oraz rozmaite brzmienia, wydobywane z gitar za pomocą kamieni, patyków i innych przedmiotów.
Inne wydarzenia z pogranicza filmu, sztuk wizualnych i muzyki, prezentujące wszechstronny dorobek Petera Mettlera to, m.in.: wystawa wielkoformatowych fotografii Mettlera w outdoorowej galerii AMS przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, wystawa wideoinstalacji Mettlera w warszawskim kinie Iluzjon, wykład mistrzowski (masterclass) Mettlera w warszawskiej Kinotece, retrospektywa filmowa „Poezja obrazu: 6 x Peter Mettler”.
Wydarzeniom będzie towarzyszyć pierwsza w Polsce obszerna publikacja dotycząca twórczości artysty.
W programie tegorocznej edycji znalazły się również retrospektywy filmowe: Siergieja Łoźnicy oraz Heidi Ewing i Jennifer Grady– reżyserek nominowanego do Oscara „Obozu Jezusa”.
IV. WYBITNI GOŚCIE
Oprócz Petera Mettlera, 10. festiwal PLANETE+ DOC odwiedzą również:
Nicolas Philibert – twórca głośnego „Być i mieć” oraz Siergiej Łoźnica i Jean-François Clervoy – francuski astronauta, który brał dwukrotnie udział w misji promu kosmicznego Atlantis.
V. AKADEMIA PLANETE+ DOC
14 maja w warszawskiej Kinotece Siergiej Łoźnica i Peter Mettler poprowadzą organizowane wspólnie z MEDIA Desk Polska wykłady mistrzowskie (masterclass) dla profesjonalistów z branży filmowej i uczniów kierunków filmowych. Podczas masterclass twórcy opowiedzą uczestnikom o swojej unikalnej wizji kina dokumentalnego oraz filozofii i metodach pracy. Zgłoszenia do 19 kwietnia na adres masterclass@planetedocff.pl
Warsztaty dla młodych krytyków filmu dokumentalnego, które poprowadzi Tue Steen Müller – duński krytyk filmowy, wieloletni dyrektor European Documentary Network.
Warsztaty filmowe Canon Cinema EOS (16 maja, Dolnośląskie Centrum Filmowe; 19 maja, Kinoteka). Tomasz Wolski, laureat Canon Cinematography Award za film „Pałac” na festiwalu PLANETE+ DOC 2012 oraz Jacek Szymczak, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi poprowadzą warsztat w Warszawie i Wrocławiu. Zgłoszenia do 30 kwietnia na adres masterclass@planetedocff.pl.
Wykłady profesorów Małgorzaty i Marka Hendrykowskich dla osób zainteresowanych historią polskiego kina dokumentalnego. 18 i 19 maja w kinie Iluzjon filmoznawcy, badacze historii i kultury filmowej, współodkrywcy najstarszego polskiego filmu fabularnego „Pruska kultura” (1908) opowiedzą o polskim kinie dokumentalnym okresu niemego i międzywojennego. Wykładom będą towarzyszyć pokazy filmów z zasobów Filmoteki Narodowej, m.in.: „C.O.P. Stalowa Wola” Jerzego Gabryelskiego (1938) oraz „Pogrzeb Marszałka Józefa Piłsudskiego 12-V-18-V 1935” Ryszarda Ordyńskiego (1935).
Druga odsłona polskiej edycji międzynarodowego projektu DOC NEXT, skierowanego do młodych adeptów sztuki filmowej, organizowanego wspólnie z Fundacją Inicjatyw Twórczych „ę”. W jej ramach odbędą się m.in. pokazy krótkich filmów młodych twórców dokumentalnych oraz spotkania z zaproszonymi gośćmi – filmowcami, ekspertami i teoretykami kina.
VI. WSPÓŁPRACA Z CSW ZAMEK UJAZDOWSKI W WARSZAWIE
W ramach festiwalu PLANETE+ DOC 16 maja w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski otwarta zostanie wystawa prac Sharon Lockhart – jednej z najwybitniejszych współczesnych artystek, której filmowe i fotograficzne prace mają eksperymentalny charakter. Będzie to pierwsza w karierze Lockhart wystawa monograficzna, konfrontująca jej serie fotograficzne oraz wielkoformatowe instalacje, składające się z ruchomego obrazu, dźwięku oraz elementów performatywnych. W ramach wystawy widzowie będą mogli zobaczyć zrealizowany w 2009 roku w Łodzi film „Podwórka” – poetyckie sekwencje dziecięcych zabaw w opustoszałych przestrzeniach typowych pożydowskich podwórek łódzkich kamienic. Wystawie będą towarzyszyły pokazy filmów Lockhart: „Teatro Amazonas” i „Goshogaoka” w warszawskiej Kinotece. Artystka spotka się z widzami po pokazie jednego z filmów w Kinotece.
VII. KLIMAT NA ZMIANY
Festiwal PLANETE+ DOC od lat promuje ekologiczne myślenie i przyjazny środowisku styl życia. Jako jedyny festiwal filmowy w Polsce przyznaje od kilku lat nagrodę Green Cross Warsaw Award dla najlepszego filmu ekologicznego, a najciekawsze filmy o tej tematyce są pokazywane w sekcji „Klimat na zmiany”. Organizatorzy zapraszają na debaty i spotkania poświęcone zmianom klimatycznym, pszczołom jako zagrożonemu gatunkowi oraz prawom zwierząt.
W nowej kulinarnej sekcji „Jedz lokalnie, myśl globalnie” pokazane zostaną:
„Łowcy owoców” Yung Changa – film, opowiadający o ludziach, którzy są w stanie przemierzyć glob w poszukiwaniu rzadkich gatunków owoców (wśród nich Bill Pullman, znany m.in. z roli w „Ja cię kocham, a ty śpisz”), „Historia ruchu Slow Food” Stefano Sardo, „Na surowo” Anneloek Sollart – poruszający dokument o niezwykłej rodzinie witarian, żywiącej się wyłącznie surowymi produktami, „Małże i miłość” Willemiek Kluijfhout – przepięknie sfilmowana opowieść o małżach i ludziach, którzy je kochają. Pokazom będą towarzyszyć debaty o witariańskim stylu życia, pokaz kulinarny Roberta Trzópka – szefa kuchni wyróżnionej przez przewodnik Michelina warszawskiej restauracji Tamka 43 i degustacje przygotowane we współpracy z magazynem kulinarnym „Kukbuk” oraz organizowana wspólnie ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej interdyscyplinarna konferencja naukowa „(Po)Wolne jedzenie. Slow Food, weganizm i inne ruchy żywieniowe w przestrzeni społeczno-kulturowej XXI wieku” oraz debata o ruchu Slow Food i kulturowych kontekstach jedzenia. Zgłoszenia do 10 kwietnia na adres kino.swps@gmail.com
VIII. NOWE SEKCJE FILMOWE
W programie festiwalu PLANETE+ DOC znajdą się również nowe sekcje filmowe: „Oblicza fotografii”, „Miasto jest nasze”, prezentujące filmy o tematyce miejskiej oraz organizowane we współpracy z miesięcznikiem „Aktivist” debaty o atrofii miast i zmianach, jakie zaszły w statusach DJ-ów od lat 70. XX wieku, spotkania z gośćmi oraz imprezy muzyczne. W programie festiwalu PLANETE+ DOC znajdą się również filmy pokazujące świat sportów ekstremalnych „Where the Trail Ends” z udziałem najlepszych freeride’owych rowerzystów górskich oraz „Storm Surfers 3D” – ekscytująca podróż surferów w pogoni za największymi falami świata, pokazana w technologii 3D.
IX. DEBATY I SPOTKANIA PO FILMACH
Jak co roku poświęcone najbardziej palącym problemom globalnym i lokalnym, m.in.: globalnej turystyce, jakości życia w miastach, sytuacji we współczesnej Rosji, sytuacji uchodźców, przyszłości edukacji, wyprawom kosmicznym, zagadnieniom psychologicznym, dokumentom muzycznym, współczesnej fotografii.
X. SCENA MUZYCZNA
- Efterklang – duńscy mistrzowie alternatywnego rocka i kreowania magicznego nastroju, bohaterowie i twórcy ścieżki dźwiękowej do pokazywanego na festiwalu filmu „Duch Piramidy” Andreasa Koefoeda (twórcy filmu „Mistrz tańca powraca”, laureata Wyróżnienia Jury Nagrody Millennium na festiwalu PLANETE+ DOC 2012) (17 maja, Cafe Kulturalna w Warszawie; 18 maja, Niskie Łąki we Wrocławiu).
- Fred Frith - jazzowy eksperymentator, który przyjedzie do Warszawy ze stworzonym we współpracy z Peterem Mettlerem autorskim audiowizualnym show (13 maja, Teatr Studio w Warszawie).
- Marokański mistrz gry na rytualnym instrumencie gimbri Mokhtar Gania z towarzyszeniem polskiego zespołu w składzie: Paweł Szpura i Wacław Zimpel; podczas koncertu na wspólnej scenie spotykają się dwie różne energie – muzyczny rytuał Gnawa (muzyki, która ma oczyszczać i chronić przed złymi duchami) oraz europejska improwizacja (12 maja, Pardon To Tu w Warszawie).
- Haitańska raperka Val Jeanty, bohaterka pokazywanego na festiwalu filmu „Stany Zjednoczone wudu” Olivera Hardta (17 maja, Cafe Kulturalna w Warszawie; 18 maja, Niskie Łąki we Wrocławiu).
- Trip hopowy zespół Sofa Surfers, którego muzyka ilustruje pokazywany na tegorocznej edycji festiwalu film „Metro myśli” Timo Novotnego; specjalny pokaz filmu, do którego ścieżkę dźwiękową zmiksują na żywo członkowie zespołu Sofa Surfers otworzy 10. festiwal PLANETE+ DOC w warszawskim kinie Iluzjon (9 maja).
- Imprezy taneczne z udziałem znakomitych DJ-ów, m.in. organizowana we współpracy z Red Bullem impreza w klimacie disco, podczas której w warszawskiej Cafe Kulturalna zagra Bill Brewster (Fat Camp/DJ History/Londyn,UK) (10 maja).
XI. 10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL W POLSCE I NA ŚWIECIE
17-19 maja odbędzie się „weekend z festiwalem PLANETE+ DOC”, w ramach którego wybrane filmy z tegorocznego programu zostaną pokazane jednocześnie w 20 miastach w Polsce. Dzięki temu nowatorskiemu i unikalnemu na skalę europejską projektowi tysiące widzów będą mogły wziąć udział w największym święcie filmu dokumentalnego w Polsce. Dodatkowo pokazom wybranych filmów będą towarzyszyć debaty z udziałem ekspertów, dziennikarzy, publicystów i ludzi świata filmu, organizowane w kilkunastu miastach w Polsce.
Jak co roku, festiwal PLANETE+ DOC będzie miał również swoją internetową edycję. W jej ramach w internetowym kinie Iplex.pl widzowie będą mogli zobaczyć za darmo wybrane filmy prezentowane na festiwalu w poprzednich latach.
Więcej na:
Przedsprzedaż biletów rozpocznie się 3 maja w warszawskich kinach Kinoteka i Iluzjon oraz wrocławskim Dolnośląskim Centrum Filmowym.
Mecenasem festiwalu jest BANK MILLENNIUM
Głównymi Partnerami festiwalu i fundatorami Nagrody Publiczności są kanał dokumentalny PLANETE+ oraz platforma cyfrowa nc+
