Wieczór z kroniką filmową – 1. urodziny Repozytorium Cyfrowego

Wieczór 22 marca w warszawskim kinie Iluzjon będzie bez wątpienia wieczorem specjalnym. Zapraszamy na pokaz przedwojennych materiałów Wytwórni Doświadczalnej i Polskiej Agencji Telegraficznej (PAT) oraz Polskich Kronik Filmowych (PKF) zdigitalizowanych w ramach projektu Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej oraz na spotkanie z historykiem i filmoznawcą Kamilem Stepanem. Świętowanie pierwszych urodzin Repozytorium to idealny moment, aby zainaugurować… powrót kroniki do kina jako dodatek przed seansem!

Filmoteka Narodowa uruchomiła serwis Repozytorium Cyfrowe 21 marca 2012 roku po dwóch latach prac przygotowawczych.

Serwis realizuje wizję otwartego archiwum bazując na bogatych zbiorach Filmoteki Narodowej, które są digitalizowane w ramach wielu projektów. Efekty digitalizacji i pracy archiwistów oraz ekspertów udostępniane są nieodpłatnie na stronie www.repozytorium.fn.org.pl. W serwisie można zobaczyć w całości nieme filmy fabularne z kolekcji wydawniczej „Kino Polskie Okresu Wielkiego Niemowy”, fragmenty powojennych filmów fabularnych, filmy animowane ze Studia Filmów Animowanych w Krakowie, m.in. dzieła Juliana Antonisza i Jerzego Kuci, a także filmy dokumentalne. W tej chwili na stronie znajduje się 3000 materiałów i liczba ta systematycznie rośnie.

Bezcenną część zbiorów Filmoteki Narodowej stanowią kroniki Wytwórni Doświadczalnej i Polskiej Agencji Telegraficznej wydawane w latach 1918–1939.

W trakcie wieczoru zaprezentujemy wybór materiałów w cyfrowej jakości, które zostały zdigitalizowane w tym roku w ramach projektu Repozytorium. Pokażemy wyjątkowe materiały, m.in.: zdjęcia z planu filmu „Krwawy wschód” (sam film nie zachował się do naszych czasów) z Mieczysławem Cybulskim w roli głównej, a także posłuchamy Chóru Dana, w którym debiutował Mieczysław Fogg i powspominamy rocznicę urodzin zaskakującego kompana Rudolfa Valentino…

Pokaz zostanie podzielony na sześć bloków tematycznych: Z kraju, Ze świata, Życie Warszawy, W męskim świecie, Z kamerą wśród zwierząt i Magiel towarzyski. Każdy blok będzie się składać z kronik PAT-u i PKF-u.

Najbogatszą część zbiorów stanowią materiały Polskiej Kroniki Filmowej, wydawane w latach 1944-1994, do których - znany chyba wszystkim - sygnał czołówki skomponował Władysław Szpilman. Przez lata cotygodniowa kronika informacyjna była oknem na świat dla wielu Polaków, choć ciężko było zapomnieć o jej propagandowym charakterze (do lat 90. poddawana była cenzurze, wiele z materiałów nigdy nie trafiło na ekrany). Kronika była obowiązkowym dodatkiem pokazywanym przed właściwym seansem, czasem przychodzono do kina tylko dla niej.

Podczas wieczoru specjalnego przypomnimy m.in. kronikę przedstawiającą fenomen istnienia budek z piwem, posłuchamy śpiewającej kadry Kazimierza Górskiego, poznamy dzielne murarki - przodownice pracy, a także dowiemy się, czym jest telefon telewizyjny…

 

 

Seans z kroniką – jak za dawnych lat

Kronika filmowa codziennie od 25 marca zawsze o 20:00 w sali STOLICA!

Gdzie jak nie w kinie Iluzjon Muzeum Sztuki Filmowej można i warto oglądać Polską Kronikę Filmową? Nie wyobrażamy sobie, by w kinie, które jako jedyne w Polsce może pochwalić się obecnością w codziennym repertuarze klasyki filmowej, zabrakło niegdyś znienawidzonej, obecnie wspominanej z sentymentem i łzą w oku, Polskiej Kroniki Filmowej. Naszym stałym cyklem seansów z kroniką (PAT i  PKF) starszym widzom chcemy przypomnieć, młodszym natomiast pokazać czar dawnych projekcji kinowych z nieodłącznym komentarzem Andrzeja Łapickiego czy Władysława Hańczy.

Realizowany przez Filmotekę Narodową od 2010 roku projekt „Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej” jest dofinansowany z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozyskanych w ramach programów: Zasoby cyfrowe, Priorytet: „Digitalizacja materiałów audiowizualnych” (2010 r.) oraz Wieloletniego Programu Rządowego KULTURA + Priorytet: „Digitalizacja” (2011-2013 r.), którymi zarządza Narodowy Instytut Audiowizualny.

 


 

111

 

  

20:00
Rezerwacja biletu
Wieczór z kroniką filmową - urodziny Repozytorium Cyfrowego

 

Wieczór specjalny z kroniką filmową.