Eksperyment – Blok 1

12.05.2019, godz 13:00, sala Stolica

Opis

Spotkanie: Poszukiwania Mai Deren. Zapowiedź Akademii filmu awangardowego po pokazach filmów „Sieci popołudnia” i „Rytuał w przetworzonym czasie” Mai Deren oraz „W zwierciadle Mai Deren”Martiny Kudláček
W języku polskim 
Partner: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Maya Deren, określana założycielką amerykańskiego kina awangardowego, jedna z najważniejszych teoretyczek kina, badaczka wudu i aktywistka feministyczna, jest nieustającą inspiracją dla współczesnych reżyserek i artystek szukających środków wyrazu spoza głównego nurtu. Po pokazach filmów, w jej twórczość wprowadzi prof. dr hab. Małgorzata Radkiewicz, zapowiadając roczny cykl wykładów i projekcji Akademii filmu awangardowego organizowany przez Fundację Okonakino i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, który rozpocznie się już w październiku 2019 roku. Filmowe seanse i wykłady będą odbywały się co tydzień. Na zajęcia będą mogli zapisać się zarówno studenci UW i ASP, jak i wszyscy zainteresowani historią filmu, sztuki, zagadnieniami języka filmowego, montażem, kreacją artystyczną, a także sztuką współczesną, fotografią i muzyką. Specjaliści poszczególnych dziedzin kina awangardowego opowiedzą, dlaczego dziś tradycja awangardy jest jak najbardziej aktualna i poznanie jej otwiera drogę do zrozumienia współczesności.

prof. dr hab. Małgorzata Radkiewicz – filmoznawczyni. Zajmuje się problematyką tożsamości kulturowej we współczesnym kinie i w sztukach wizualnych. Prowadzi badania nad
twórczością kobiet w kinie, fotografii i sztuce. Autorka m.in. książek „’Władczynie spojrzenia’. Teoria filmu a praktyka reżyserek i artystek”, „Oblicza kina queer”, „W poszukiwaniu sposobu ekspresji. O filmach Jane Campion i Sally Potter”, „Derek Jarman. Portret indywidualisty”, „’Młode wilki’ polskiego kina. Kategoria gender a debiuty lat 90.”.

Sekcja „Eksperyment” jest zapowiedzią programu Akademii filmu awangardowego organizowanego przez Fundacją Okonakino i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Zajęcia i wykłady będą skierowane zarówno do studentów jak i do wszystkich zainteresowanych rozwijaniem wiedzy o filmie i projektach audiowizualnych. Akademia filmu awangardowego jest współfinansowana przez Urząd M.St. Warszawy.
 

 

Filmy w ramach projekcji

Austria, Szwajcaria, Niemcy, 2002
USA, 1943
USA, 1946