Retroteka #19 | Wieczór z Ludwikiem Starskim

20.05.2023, godz 19:00, sala Stolica

Opis

Retroteka to seria spotkań poświęconych przedwojennemu kinu i kulturze. Raz w miesiącu odbywają się pokazy filmowe, koncerty i inne wydarzenia przybliżające nam tamtą epokę. Nad stroną muzyczną cyklu czuwa Jan Młynarski, który zaprasza do współpracy wybranych artystów, zarówno legendy estrady, jak i młodych twórców i twórczynie.

20.05 | godz. 19:00 | Wieczór z Ludwikiem Starskim

  • Koncert
  • Monika Dryl- śpiew
  • Jan Emil Młynarski- śpiew
  • Piotr Mania- pianino
 
  • Monika Dryl - aktorka, wokalistka

Wychowanka Studia Piosenki Jerzego Tomzika w Białymstoku. Ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie w 2002 roku. Uczyła się też w Szkole Muzycznej II st. w Warszawie, w klasie śpiewu. Jest aktorką Teatru Narodowego w Warszawie. W 2001 roku została laureatką III nagrody Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz I nagrody festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej.

Jest założycielką i wokalistką zespołu Themonika quintet. Wzięła udział w nagraniu płyty Herbaciane Nonsensy w radiowym studiu Trójki im. Agnieszki Osieckiej u boku m.in. Ewy Bem, Grażyny Łobaszewskiej, Anny Serafińskiej, Grzegorza Turnaua, Andrzeja Dąbrowskiego. 

W 2008 wzięła udział w trzeciej edycji programu Jak oni śpiewają, w którym zajęła 8. miejsce. 

Jesienią 2015 roku brała udział w czwartej edycji programu rozrywkowego Twoja twarz brzmi znajomo. Wygrała 2. odcinek programu, w którym wcieliła się we Freddiego Mercury’ego. Po dziewięciu odcinkach dotarła do finału, gdzie zajęła ostatecznie 3. miejsce.  

Nagrody i wyróżnienia 

Nagroda im. Agnieszki Osieckiej na XXII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu - wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie

I Nagroda na Festiwalu Sztuki Estradowej w kategorii kabaret, z kwartetem MAMM, w Warszawie 

II Nagroda na Festiwalu im. Anny German w Zielonej Górze 

III Nagroda na XXIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

Grand Prix oraz Nagroda Pani Prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej na festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej w Warszawie 

Wyróżnienie na 40. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie z zespołem Themonika quintet 

III Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu

  • Jan Emil Młynarski

Pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach. Perkusista, producent, wokalista, radiowiec Obecny na scenie od 1997. Współpracował z wieloma artystami sceny elektronicznej, popowej i jazzowej. Absolwent prestiżowej szkoły Drummers Collective w Nowym Jorku. Grał z Wojtkiem Pilichowskim, Kayah. Był członkiem orkiestry wykonującej „Concerto for band and orchestra” Jona Lorda z kompozytorem we własnej osobie na organach Hammonda. Jako kierownik muzyczny  i instrumentalista współpracuje z warszawskimi teatrami m.in.: Studio Buffo, Teatrem Powszechnym, Teatrem Polonia. Od 2009 roku jest liderem własnych przedsięwzięć muzycznych na polu muzyki niezależnej, eksperymentalnej i jazzu.

Założył grupę Warszawskie Combo Taneczne, w której gra na bandżoli i śpiewa tradycyjne warszawskie piosenki. Laureat Fryderyków 2018 (Polish Grammy). Razem z wirtuozem fortepianu Marcinem Maseckim prowadzi Jazz Band Młynarski-Masecki, w którym śpiewa przedwojenny repertuar taneczny autorstwa mistrzów polskiej piosenki (m.in. Henryk Wars. Szmul Ferszko, Artur Gold…) Koncertuje z Jerzym Maksymiukiem i Januszem Olejniczakiem (m.in. Teatr Wielki-Opera Narodowa, Teatro Massimo w Palermo czy Carnegie Hall w Nowym Jorku.

  • Piotr Mania

Pianista, kompozytor, muzyk sesyjny, producent muzyczny i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Laureat Fryderyka za najlepszy debiut jazzowy 2010 roku za płytę Pearl. Współpracował między innymi z Leszkiem Możdżerem, Adamem Sztabą, Tomkiem Szymusiem, Grażyną Łobaszewską, Katarzyną Stankiewicz, Mietkiem Szcześniakiem, Sławkiem Uniatowskim, Teatrem Muzycznym w Gdyni oraz Filharmonią Opolską. Grał na scenie z takimi sławami jak Michael Bolton czy Sting. Uczestniczył w nagraniu ok 30-stu albumów, w roku chopinowskim zaaranżował na współcześnie pieśni Fryderyka Chopina i był kierownikiem muzycznym koncertu Experyment Chopin, spektaklu muzycznego Być Marilyn oraz musicalu Hair wystawianego w Zurychu. Skomponował muzykę do wierszy sopockiej poetki Teresy Ferenc, uczestniczył w nagraniach muzyki Zbigniewa Preisnera do filmu Strange gardens. Koncertował między innymi w Niemczech, Austrii, Norwegii, Szwajcarii, Francji, Portugalii, Korei, Anglii i Belgii.


  • Film

Ja tu rządzę | reż. Mieczysław Krawicz | 1939 | Polska | 97 min.

Bohaterem filmu jest młody hrabia, Józio Lulewicz, który pragnąc wyłudzić od matki pieniądze na założenie teatru, terminuje w zakładzie szewskim na Starym Mieście. Bojąc się kompromitacji nazwiska, hrabina ulega szantażowi. Tymczasem Józio ani myśli rezygnować z pracy, gdyż obiektem jego westchnień staje się piękna córka szewca.

Ostatnia polska komedia przedwojenna, zrealizowana latem 1939 roku. Niemieckie władze dopuściły ją na ekrany dopiero dwa lata później, tuż przed świętami Bożego Narodzenia – 23 grudnia 1941 roku. Film nigdy nie miał więc „normalnej” dystrybucji ani recenzji. „Ja tu rządzę” jest adaptacją powieści „Romans pani majstrowej”, którą Wincenty Rapacki jr., popularny aktor, muzyk i tłumacz, napisał w roku 1926. Scenariusz Emanuela Schlechtera i Ludwika Starskiego pozwolił Mieczysławowi Krawiczowi nakręcić zgrabną komedię romantyczną, z elementami qui pro quo, z udziałem lubianych aktorów – Iny Benity, Zbigniewa Rakowieckiego, Mieczysławy Ćwiklińskiej, Władysława Grabowskiego i Stanisława Sielańskiego. Dodatkową atrakcją jest udział w filmie męskiego kwartetu wokalnego, popularnego chóru Dana.Filmy w ramach projekcji

Polska, 1939

w ramach cyklu