Noc Muzeów

13.05.2023, godz 17:00, sala Stolica

Opis

Dziś mało który widz wie, jaka jest różnica pomiędzy filmem wyświetlanym z projektora cyfrowego, a tym samym wyświetlanym z taśmy. Kino Iluzjon jest jednym z ostatnich kin, które pokazuje filmy zarówno analogowo, jak i cyfrowo. Noc Muzeów będzie rzadką okazją, by zobaczyć tę różnicę na własne oczy.

A w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą wprowadzenia do użytku taśmy 16mm, zaprezentujemy Państwu zestawy filmów krótkometrażowych wyświetlanych z „szesnastki”, z taśmy 35mm i z projektora cyfrowego. W przerwach pomiędzy pokazami zapraszamy do hallu kina na wystawę zabytkowego sprzętu filmowego.

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów pokazy filmów animowanych z serii Przygody Bolka i Lolka - Prima Aprilis z taśmy 16 mm, Przygoda na dwóch kółkach z taśmy 35 mm oraz Deszczowe wakacje z DCP czyli wersja cyfrowa.

A ponad to krótki film poświęcony setnym urodzinom taśmy 16 mm i bardzo już rzadko spotykanemu projektorowi do taśm 16 mm.

  • Film "100 urodziny 16mm" 5 minut
  • Przygody Bolka i Lolka: Prima Aprilis z taśmy 16 mm, 1977 r, 10 minut
  • Przygody Bolka i Lolka: Przygoda na dwóch kółkach, 1974, 35 mm 10 minut
  • Przygody Bolka i Lolka: Deszczowe wakacje, DCP, 1972, 10 minut

Sala Stolica |  Projekcje co godzinę od 17:00 do 24:00.

W rotundzie wystawa plakatów przedwojennych polskich filmów oraz designu sprzętu filmowego.

W hallu kina będzie można usiąść przy prawdziwym stole konserwatorskim i spróbować przewinąć taśmę filmową oraz zobaczyć stary stół do przeglądania taśm 35mm.

w ramach cyklu

  • Noc Muzeów
    Dziś mało który widz wie, jaka jest różnica pomiędzy filmem wyświetlanym z projektora...