Koncert: Agnieszka Wilczyńska i Bogdan Hołownia Trio | Pokaz filmu: Szczęśliwa trzynastka

23.05.2023, godz 19:00, sala Stolica

Opis

Koncert 23 maja o godz. 19.00

Tydzień z Ludwikiem Starskim w 120 rocznicę urodzin rozpoczynamy sobotnią Retroteką.

We wtorek 23 maja w Kinie Iluzjon zostanie wyemitowany film „Szczęśliwa 13”, a na żywo zagra i zaśpiewa zespół: Agnieszka Wilczyńska i Bogdan Hołownia Trio z gościnnym udziałem Jacka Kotlarskiego.

Agnieszka Wilczyńska - wokalistka jazzowa. Absolwentka Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej w Szczecinie oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (1998, Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej). Laureatka pierwszej nagrody Międzynarodowego Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu oraz pierwszej nagrody na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Występowała m.in. na festiwalach: JazzPol Festival, Jazz Jamboree, Jazz Forum Festiwal, Pomorska Jesień Jazzowa, Złota Tarka oraz Jazz Hot Spring Festiwal. Współpracowała m.in. z: Andrzejem Jagodzińskim, Włodzimierzem Nahornym, Januszem Muniakiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Januszem Skowronem, Janem "Ptaszynem" Wróblewskim oraz Zbigniewem Wegehauptem. 

Bogdan Hołownia Trio:

Robert Murakowski – trębacz jazzowy. W 1998 roku ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa trąbki pod kierunkiem Piotra Wojtasika). Wśród nagród wymienić należy m.in.: I miejsce na konkursie Jazz Juniors w Krakowie z zespołem Parnas Sextet; II miejsce na Festiwalu Jazz nad Odrą 1998 oraz nagrodę indywidualną na Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach. 

Bogdan Hołownia – jeden z najwrażliwszych polskich pianistów jazzowych, wyśmienity aranżer, nazywany romantykiem fortepianu. Znakomity wykładowca teorii improwizacji, harmonii i nowego zapisu funkcji i akordów. Ulubiony pianista gwiazd polskiej sceny: Grażyny Auguścik, Lory Szafran, Anny Marii Jopek, Danuty Błażejczyk.

Wojciech Pulcyn - kontrabasista, muzyk sesyjny. Współpracuje z najbardziej uznanymi polskimi muzykami, m.in. Ewą Bem i Michałem Urbaniakiem, jak również z młodymi gwiazdami polskiej sceny jazzowej gitarzystą Rafałem Sarneckim i pianistą Michałem Tokajem. 

Jacek Kotlarski – Absolwent Liceum Muzycznego w klasie trąbki, potem Studium Piosenkarskiego w Poznaniu, a w końcu Akademii Muzycznej w Katowicach i Poznaniu (wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, klasa śpiewu). Od roku 2000 współpracuje z Teatrem Muzycznym ROMA. Jako wokalista sesyjny nagrywał m.in. z Ryszardem Rynkowskim, Krzysztofem Herdzinem, Ewą Bem, Zbigniewem Wodecki i Ireną Santor. Brał udział w wielu programach telewizyjnych i największych polskich festiwalach muzyki rozrywkowej.

Filmy w ramach projekcji

Polska, 1938

w ramach cyklu