40-latek. Kulisy kultowego serialu | Rozmowa z autorem książki Rafałem Dajborem oraz pokaz filmu ''Motylem jestem, czyli romans 40-latka''

25.03.2024, godz 20:00, sala Stolica

Opis

50 lat minęło - "40-latek. Kulisy kultowego serialu"

Zapraszamy na rozmowę Piotra Śmiałowskiego z Rafałem Dajborem oraz film "Motylem jestem, czyli romans 40-latka".

25 marca, poniedziałek godz. 20.00, Kino Iluzjon, Narbutta 50a, Warszawa

Choć od premiery 40-latka minęło prawie 50 lat, wciąż uznawany jest on za jedną z najlepszych polskich produkcji telewizyjnych i cieszy się niesłabnącą sympatią widzów. W swojej nowej książce Rafał Dajbor przedstawia czytelnikom kulisy powstawania serialu i próbuje dotrzeć do źródeł jego kultowego statusu, a także zrozumieć wpływ jednej z ulubionych komedii obyczajowych Polaków na kulturę popularną.

Po rozmowie zapraszamy na film „Motylem jestem, czyli romans 40-latka”.

Spotkanie jest biletowane – bilety do nabycia w kasie kina Iluzjon lub poprzez jego stronę internetową.

Piotr Śmiałowski - Doktor nauk humanistycznych UJ, filmoznawca i dziennikarz filmowy. W latach 2004-2019 stały współpracownik miesięcznika „Kino”. Od 2009 roku współpracownik portalu Fototeka Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego oraz Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Publikował także w „Ekranach”, „Images” i „Pleografie”. Przeprowadził ponad sto wywiadów z twórcami polskiego kina. Autor monografii „Tadeusz Janczar. Zawód: aktor” (2007), wywiadu rzeki z reżyserem Tadeuszem Chmielewskim „Jak rozpętałem polską komedię filmową” (2012) oraz książki „Niewidzialne filmy. Uparci debiutanci” (2018) o niezrealizowanych projektach debiutów fabularnych Wojciecha Jerzego Hasa, Janusza Morgensterna oraz Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego.

Rafał Dajbor - aktor i dziennikarz. Od 2002 roku występuje w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Zagrał kilkadziesiąt niewielkich ról w polskich filmach i serialach, z czego największą popularność przyniosła mu postać ekologa Tomasza „Małego” Tusiewicza w Klanie. Kieruje fundacją Drugi Plan, która za cel stawia sobie ocalenie od zapomnienia mistrzów epizodu polskiego kina i telewizji. Autor świetnie przyjętej przez czytelników książki "Jak u Barei, czyli kto to powiedział", która odkryła kulisy powstawania kultowych scen kina Stanisława Barei oraz jej kontynuacji - "Mój mąż jest z zawodu dyrektorem, czyli Jak u Barei 2".

Filmy w ramach projekcji

Polska, 1976