27 maja | g.20:30 Pokaz filmu Cabiria z muzyką na żywo

11.03.2022

Akcja filmu rozpoczyna się od wybuchu Etny. Piraci kartagińscy porywają kilkuletnią córkę rzymskiego patrycjusza, Cabirię. Zostaje ona sprzedana w Kartaginie na targu niewolników kapłanowi ze świątyni Molocha, który chce ją poświęcić w ofierze bóstwu. Piastunka Cabirii chce za wszelką cenę uchronić swoją podopieczną od śmierci. Wydarzenia w filmie rozgrywają się w ciągu dziesięciu lat. Rozpoczynają się w czasie drugiej wojny punickiej 218-201 p.n.e. Cabiria jest postacią, która spaja wszystkie wątki w filmie, jednak prawdziwymi bohaterami są: Fulvio Axilla, rzymski szpieg i jego pomocnik Maciste, którzy ratują Cabirię z opresji.

Film, którego produkcja trwała prawie dwa lata, stał się najlepszym przykładem włoskich „monumentów” z początku XX wieku. Jest w nim marsz Hannibala przez Alpy, do którego zaangażowano wszystkie słonie z cyrków i ogrodów zoologicznych w kraju, Archimedes palący rzymską flotyllę u brzegów Sycylii, ofiary w świątyni Baala w Kartaginie.

Powstało dzieło o wysokim poziomie technicznym i artystycznym. Nowością było umiejętne stosowanie panoram, makiet, wprowadzenie naturalnych plenerów oraz umieszczenie kamery na wózku w epizodzie marszu przez Alpy, co zintensyfikowało wrażenie ruchu. Doniosłym odkryciem artystycznym było stworzenie w obrazie filmowym przestrzeni i głębokiej perspektywy pozwalającej na prowadzenie akcji w wielu planach.

Na specjalny pokaz filmu Cabiria zapraszamy w piątek, 27 maja o godzinie 20:30!Improwizajca do filmu: Aleksandra Chmielewska (pianino)

fot. Ruben Lopez Fernandez                                                        


Aleksandra Chmielewska
jest absolwentką studiów kompozytorskich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie kompozycji profesora Pawła Łukaszewskiego. Studiowała historię sztuki i filologię iberyjską na Uniwersytecie Warszawskim. Jest kompozytorką, przewodniczącą Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, członkinią zarządu Fundacji Muzyczne Talenty Europy i komisji wykonawczej Międzynarodowej Rady Twórców CIAM.

Brała udział w kursach i warsztatach kompozytorskich pod okiem twórców takich jak: Simon Steen-Andersen, Phillipe Manoury, Zhou Long, Martijn Bresnick, Zygmunt Krauze, Daniel Moreira czy Lowell Liebermann. Była uczestniczką SyncCampu dla kompozytorów muzyki filmowej w Lusławicach (2019). W zakresie muzyki filmowej szkoliła się pod kierunkiem Krzesimira Dębskiego i Krzysztofa Knittla.

Tworzy utwory orkiestrowe, chóralne i kameralne, które są chętnie wykonywane przez zespoły polskie i zagraniczne, rejestrowane na płytach oraz wydawane drukiem – na stałe współpracuje z holenderskim wydawnictwem nutowym Donemus. Jej muzyka była wykonywana przy okazji takich wydarzeń, jak: 58. Festiwal Warszawska Jesień, Śląska Trybuna Kompozytorów, European Contemporary Composers Orchestra, Festival Musica Sacra Nova, Festiwal Studenckich Zespołów Kameralnych Krajów Nadbałtyckich 2016, Spotkania Muzyczne Młodzieży Polskiej i Ukraińskiej we Lwowie.

Aleksandra Chmielewska jest laureatką wielu nagród, m.in. pierwszej nagrody w III Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Patri Patriae, Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Andrzeja Koszewskiego i Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Transatlantyk Instant Composition Contest za improwizację fortepianową do filmu.

Interesują ją związki muzyki i zjawisk wizualnych – stąd wiele jej utworów ma charakter programowy. W swojej muzyce poszukuje przede wszystkim pogłębionego emocjonalnego kontaktu ze słuchaczem. Obecnie jest doktorantką kompozycji na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie pracuje nad operą o życiu meksykańskiej malarki, Fridy Kahlo.

                                                             

Galeria