Kwiecień w kinie Iluzjon

28.03.2014

Kwiecień w Iluzjonie, obfitować będzie w wydarzenia bardzo specjalne. Najważniejszym z nich będzie, organizowane już po raz 11. Święto Niemego Kina. Gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu filmów niemych z muzyką na żywo będzie Alfred Hitchcock. Ponadto widzowie Iluzjonu zobaczą również wielkie dzieło F. W. Murnaua – „Wschód słońca”, wczesne burleski Chaplina, debiut Gustava Machatý’ego „Sonata Kreutzerowska”, duńskie scince-fiction „Misja na Marsa” oraz odnaleziony po latach film Henryka Szaro „Zew morza”. W ramach Święta Niemego Kina zorganizowane zostaną także warsztaty dla dzieci z animacji poklatkowej, a także wykłady dotyczące twórców i ich dzieł prezentowanych w ramach wydarzenia. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbają m.in. zespół KROKE, The Washing Machine, Orkiestra kameralna pod batuta Krzesimira Dębskiego, a także Antonio Coppola, Martin Janíček i Bethany Lacktorin oraz zespół Neuvĕřitelno. Festiwal potrwa od 10 do 13 kwietnia.



Kolejne wydarzenie specjalne to organizowany przez Filmotekę Narodową oraz Goethe Institut w ramach Warszawskich Dni Wagnera, projekt Syberberg i Wagner oparty na spuściźnie tego kompozytora autorstwa niemieckiego filmowca - Hansa Jürgena Syberberga. W Iluzjonie pokazane zostaną dzieła reżysera takie jak: „Hitler - film z Niemiec”, „Parsifal”, “Winifred Wagner I historia domu Wahnfried 1914-1975”, „Listy Richarda Wagnera do kobiet”. 5 kwietnia, po seansie filmu „Ludwig - Requiem dla dziewiczego króla”, odbędzie się spotkanie z Hansem Jürgenem Syberbergiem. Przeglądowi towarzyszy instalacja filmowa Syberberg i Wagner prezentowana we foyer kina. Retrospektywa twórczości niemieckiego autora potrwa od 5 do 9 kwietnia.



Max von Sydow międzynarodową sławę zawdzięcza Ingmarowi Bergmanowi, który zobaczył von Sydowa na deskach jednego z prowincjonalnych szwedzkich teatrów i zaangażował do swego filmu „Siódma pieczęć”. Dzięki roli średniowiecznego rycerza - Antoniusa Blocka rozgrywającego partię szachów ze Śmiercią o własne życie, aktor na trwałe zapisał się na kartach światowej kinematografii. U Mistrza, artysta występował jeszcze kilkukrotnie m.in. w filmach: „Tam, gdzie rosną poziomki”, „Źródło”, „Goście Wieczerzy Pańskiej”, „Godzina wilka”. Bardzo szybko aktor zaczął otrzymywać także propozycje ról z zagranicy. Jedne z bardziej pamiętnych kreacji von Sydowa w dziełach zrealizowanych poza Szwecją to chociażby: rola Lasse Karlssona w filmie „Pelle zwycięzca”, za którą otrzymał nominację do Oscara, księdza w „Egzorcyście”, Jouberta w „Trzech dniach kondora” czy Doktora Kynesa w„Diunie”. Przez cały kwiecień w Iluzjonie trwać będzie przegląd filmów z udziałem Maxa von Sydowa zorganizowany z okazji 85. urodzin, które aktor obchodził będzie 10 kwietnia, wśród naszych propozycji wspomniane: „Tam, gdzie rosną poziomki”, „Siódma pieczęć”, „Godzina wilka”, a także „Jak w zwierciadle”, „Śmierć na żywo” czy „Egzorcysta”.



Zanim Doris Day trafiła do świata filmu, święciła triumfy jako piosenkarka na amerykańskich listach przebojów. Jej piosenka „Sentimental Journey” została nieformalnym hymnem amerykańskich żołnierzy wracających z Europy z frontów II wojny światowej. Kilka lat później Day otrzymała Oscara za najlepsze wykonanie filmowej piosenki do filmu „Calamity Jane”. Najbardziej pamiętnym, filmowym utworem w jej wykonaniu stała się jednak pochodząca z filmu „Człowiek, który wiedział za dużo” Alfreda Hitchcocka piosenka „Que sera, sera”. Kariera artystyczna Doris Day gwałtownie zaczęła chylić się ku upadkowi wraz z przemianami obyczajowymi lat 60. XX w., w wyniku których wizerunek słodkiej, miłej, rozśpiewanej blondynki stał się coraz bardziej archaiczny. Z drugiej strony sama aktorka przyczyniła się do swojej klęski odrzucając role jej zdaniem niemoralne – jak choćby Pani Robinson w „Absolwencie”. W kwietniu artystka kończy 90 lat, dlatego też postanowiliśmy przypomnieć na ekranach Iluzjonu kilka filmów z jej udziałem, m.in.: „Nie przysyłaj mi kwiatów”, „A to historia”, „Przesuń się kochanie” i „Nie jedzcie stokrotek”. Na przegląd twórczości Doris Day zapraszamy w dniach: 1 – 19 kwietnia.

Gdy 17-letnia Claudia Cardinale wygrała konkurs piękności w rodzimej Tunezji, jej kariera aktorska potoczyła się błyskawicznie. Przyszła gwiazda została zaproszona na Festiwal Filmowy w Wenecji, gdzie zauważyli ją przedstawiciele włoskiego przemysłu filmowego. Jej pierwszym, bardziej znaczącym sukcesem aktorskim był udział w filmie „Rocco i jego bracia" Luchino Viscontiego, z którym współpracowała również przy realizacji dzieł: „Lampart” i „Portret rodzinny we wnętrzu”. Piękna aktorka ma na swoim koncie występy w filmach uznanych twórców takich jak: Federico Fellini - „Osiem i pół”, Werner Herzog - "Fitzcarraldo", a także - Jerzy Skolimowski w produkcji "Przygody Gerarda". 15 kwietnia artystka kończy 76 lat, ale mimo upływu czasu wciąż jest w znakomitej formie. W nadchodzącym miesiącu, premierę będzie miał najnowszy film z jej udziałem – niezwykle wysmakowany wizualnie obraz Fernando Trueby - „Artysta i modelka”. W Iluzjonie, w terminie: 1 – 28 kwietnia przygotowaliśmy przegląd filmów z udziałem aktorki, wśród których, oprócz tych wspomnianych znajdą się także tytuły takie jak: „Błędne gwiazdy Wielkiej Niedźwiedzicy”, „Różowa Pantera”, „Corleone” oraz „Sprawcy nieznani”.



W kwietniu pożegnamy dwoje zmarłych w marcu Mistrzów kina europejskiego. 1 marca odszedł jeden z twórców Francuskiej Nowej Fali - Alain Resnais. Reżyser rozpoczynał swoją karierę od realizacji filmów krótkometrażowych. Za jeden z nich – „Van Gogh" otrzymał w 1948 roku Oscara. Najbardziej znane są jednak jego filmy nakręcone na przełomie lat 50. i 60. XX wieku – „Hiroszima, moja miłość” i „Zeszłego roku w Marienbadzie” nagrodzony Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji. W dniach: 3 – 30 kwietnia zaprezentujemy dzieła Resnaisa wśród, których znajdą się m. in.: „Opatrzność”, „Wojna się skończyła”, „Wujaszek z Ameryki” oraz wspomniane wyżej „Hiroszima, moja miłość” i „Zeszłego roku w Marienbadzie”.

12 marca natomiast odeszła czeska reżyserka - Věra Chytilová. Artystka przyczyniła się do sukcesów Czechosłowackiej Nowej Fali lat sześćdziesiątych XX w. Chytilová należy do grona najważniejszych twórców kinematografii czeskiej, a jej filmy wielokrotnie zdobywały nagrody na międzynarodowych festiwalach. W terminie: 12 – 19 kwietnia w Iluzjonie przypomnimy dzieła reżyserki takie jak: „Śnieżyca”, „Perły na dnie” (Chytilová jest autorką jednej z etiud) i „Zbyt późne popołudnie Fauna”.

W piątkowe kwietniowe popołudnia kontynuujemy, cieszący się dużym zainteresowaniem Widzów, cykl Kryminalna Mała Czarna, w którym tym razem pokażemy perły gatunku spod znaku kina noir – „Bulwar Zachodzącego Słońca” Billy’ego Wildera, a także „Trzeciego człowieka” Carola Reeda ze świetną kreacją Orsona Wellesa. Specjalnie dla miłośników filmów spod znaku Stephena Kinga przypomnimy znakomity obraz „Misery” w reżyserii Roba Reinera. W programie znajdzie się również „Utalentowany pan Ripley” Anthony’ego Minghelli oraz „Bullitt” Petera Yatesa, w którym w roli nieugiętego policjanta wystąpił Steve McQueen.



15 kwietnia gościem cyklu Kino/Teatr będzie Bożena Suchocka – aktorka, reżyserka i pedagog wykładająca na warszawskiej Akademii Teatralnej. Współpracuje m.in. z Teatrem Narodowym, Teatrem Ateneum i Teatrem Współczesnym. Artystka wygłosi prelekcję do filmu „Bracia Karamazow” Petra Zelenki.

Premierowo w Iluzjonie, w kwietniu, zobaczymy film „Imigrantka” Jamesa Graya opowiadający o losach polskiej imigrantki – Ewy Cybulski (Marion Cotillard), podstępnie sprowadzonej na drogę rozpusty, z której wyrwać ją próbuje tajemniczy magik (Jeremy Renner). W filmie pojawią się również m.in. Joaquin Phoenix i Dagmara Dominczyk. Zapraszamy na seanse w dniach: 19, 27 i 29 kwietnia.

W kwietniu, w cyklu Kino solo - stworzonym specjalnie z myślą o singlach, zapraszamy do Małej Czarnej, naszej kameralnej i nastrojowej sali, na film „Imigrantka” oraz „Zbyt późne popołudnie Fauna". W przyszłym miesiącu projekcje odbędą się 13 i 27 kwietnia.



Z okazji kanonizacji Jana Pawla II, w nadchodzącym miesiącu przygotowaliśmy również przegląd filmów poświęcony osobie zmarłego przed dziewięcioma laty Papieża. W dniach: 22 – 24 kwietnia w Iluzjonie będzie można zobaczyć filmy: „Świadectwo”, przedstawiający życie Papieża widziane oczyma jego bliskiego współpracownika - kardynała Stanisława Dziwisza, dokument „Pielgrzym” ukazujący pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski oraz  biograficzny film fabularny – „Jan Paweł II” z udziałem Jona Voighta.

15 kwietnia zapraszamy na Pokaz specjalny pierwszego ukraińskiego filmu opowiadającego o losach Tatarów krymskich – „Chaytarma”. Obraz ten, poświęcony jest najbardziej bolesnemu w historii tego narodu wydarzeniu – deportacji na rozkaz Stalina ludności krymskiej w głąb Azji w maju 1944 roku. Po seansie zapraszamy do dyskusji o filmie, w której udział wezmą twórcy filmu.



Dzieci wraz z biskimi zapraszamy na kolejną odsłonę baśniowo-muzycznego cyklu Za siódmą górą, który obfituje w spotkania z animacjami z różnych stron świata oraz czytanymi przy akompaniamencie tradycyjnych dla danych kultur instrumentów baśniami. 27 kwietnia zapraszamy na spotkanie z baśniami i muzyką afrykańską, a następnie na projekcję animacji „Opowieści nocy” Michela Ocelota.

24 kwietnia odbędzie się również kolejne spotkanie w ramach Młodzieżowego Klubu Filmowego - Młodzi gniewni. W tym dniu zapraszamy młodzież gimnazjalną na nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach film „Wyjątkowy ptak” w reżyserii Mijke de Jong. Po filmie zaprosimy młodzież do rozmowy o funkcjonowaniu jednostki w grupie. 28 kwietnia z kolei odbędzie się pokaz (skierowany do młodzieży ponadgimnazjalnej) filmu „Obietnica” autorstwa Anny Kazejak. Projekcji towarzyszyć będzie dyskusja dotycząca komunikacji i międzyludzkich relacji „w trybie online”.



27 kwietnia, tuż przed majówką, zapraszamy na Poranek z Ciekawskim Georgem i jego przyjaciółmi. Będziemy czytać fragmenty najnowszej ksiązki o przygodach figlarnej małpki, narysujemy jej kosmiczne perypetie oraz polecimy w kosmos wraz z Bolkiem i Lolkiem oraz Reksiem. Najmłodszych widzów, podobnie jak w roku poprzednim zapraszamy do uczestnictwa w 11. już Święcie Niemego Kina. To właśnie z myślą o nich przygotowaliśmy warsztat z techniki animacji poklatkowej: „Czary. Mary. Kino” inspirowany postacią Georgesa Mélièsa – pioniera kina i czarodzieja ekranu. Warsztaty, które odbędą się 12 kwietnia poprowadzą Magdalena Bryll i Marta Stróżycka.



Ceny biletów na seanse repertuarowe: 10 - 19 zł
Cena biletów na seanse w ramach 11. Święta Niemego Kina: 20-25zł


Kino Iluzjon; ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa
Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl



OSOBY DO KONTAKTU:
Marlena Gabryszewska, tel.: 692 769 264; e-mailmgabryszewska@fn.org.pl

Galeria

Pliki do pobrania

Kiwecień w Iluzjonie - ulotka [.pdf]